Chili og rockoldermænd
Ugen på spidsen om Klaus, Elton, Iggy, Glen og alufælgen.
Dette er en kommentar: Jyllands-Posten har et fast korps af personer, der kommenterer vores samfund. Kommentaren er udtryk for skribentens egen holdning.
Mandag
Pletskud.
AGF har skiftet træner hen over weekenden, så nu hedder han ikke Wieghorst mere, men Riddersholm.
Det giver ifølge omtalerne – som altid – hvidt håb for Det Nye Nye Nye AGF.
»Danmarks mest underholdende fodboldægteskab,« kalder vor sportsredaktør duoen AGF og Riddersholm, og dermed er der igen tale om et pletskud fra de hvide.
Fodbold har jo aldrig været rigtigt vigtigt for noget som helst – men det er god underholdning.
Og underholdning skal være underholdende.
Tirsdag
Rockalder.
68’erne kommer.
Northside har booket Iggy Pop, og Live Event Aarhus har hyret Elton John i Mindeparken til juli.
Sådan – oldies but goodies.
Begge er 68 år gamle, så større musikalsk erfaring kan næsten ikke købes for penge, fortæller min egen lille uvidenskabelige rockalder-undersøgelse.
Og dog – for Mick Jagger har rundet 72 år, Bob Dylan er 74 år, og vil man for alvor have rutine på scenen, er Leonard Cohen manden – han er 81 år.
Den slags fås vist ikke på dansk, for ifølge min undersøgelse er bedste bud på danske rock og folk-oldermænd navne som Sebastian på 65 år, Kim Larsen på 70 år, Stig Møller på 70 år, Niels Hausgaard på 71 år og så Peter Belli med sine 72 år.
Elton-koncerten er i øvrigt undtagelsesvis tilladt i den pæne Mindeparken, fordi arrangørerne forventer et »roligt publikum, som ikke vil gøre stor skade på området«, som det hedder.
Hov, hov, mester.
Vi er stadig born to run.
Onsdag
Bryllup.
Classic Car Race tilbyder nu gifteklare par at blive viet under næste års afvikling af racerløbet ved Mindeparken. Spændende er det, og bliver der brug for et fadervor, er her et omskrevet et til frit brug:
Fadervor, du som er i turboen. Helliget vorde dit rat, komme dit gearskift, ske din kobling, som i svinget således også på langsiden.
Giv os i dag vort daglige vejgreb, og forlad os vor kurve, som også vi forlader vores bremsepedal. Led os ikke ind i hjulspind, men fri os fra det onde.
Thi dit er riget og magten og alufælgen i evighed.
Amen.
Torsdag
Wauh.
Aarhus på verdenskortet er jo fortfarende vort mål hertilbys.
Den vare kan vores egen Chili Klaus nu levere på Facebook og Youtube, hvor han har besøgt en Sean Evans i East Village i New York, der vist nok bestyrer et program kaldet ”Hot Ones”.
I klippet beskrives Klaus i øvrigt meget flot som »a true legend of the chili world – Denmarks ghost-pepper-popping Chili Klaus«.
I selskab med Sean indtager han en Carolina Reaper – verdens stærkeste chili – og for en gangs skyld bliver mesteren til Lille Klaus i den duel.
Men hold da k…, hvor han kæmper for sagen og formår at holde sig inde ved bordet trods lidelserne.
Det er tydeligvis stærke sager, og lige her har amerikanerne måske netop det våben, der skal til for at lukke munden på staternes særdeles højtråbende mand.
Chili for Trump.
Fredag
Vi skal spare en milliard.