Fortsæt til indhold
Aarhus

29 ansatte kan vælge mellem lønnedgang eller fyring

Stormagasinet Salling har varslet lønnedgang for 29 medarbejdere. Hvis de ansatte afviser tilbuddet, vil det ifølge fagforeningen HK i stedet betyde opsigelse.

Mens stormagasinet Salling i disse dage fejrer 110 års jubilæum, har 29 ansatte i Salling næppe noget at fejre.

De 29 ansatte, hvoraf hovedparten er ansat hos Salling i Aarhus, er i denne uge blevet præsenteret for et krav fra arbejdsgiveren om at gå ned i løn. Flere medarbejdere er blevet bedt om at gå fra en månedsløn på 30.000 kr. til 23.000 kr. for det samme arbejde. Ifølge fagforeningen HK, som torsdag mødtes med arbejdsgiverorganisationen Dansk Erhverv om sagen, er medarbejderne blevet præsenteret for et alternativ til lønnedgangen.

»Hvis ikke medarbejderne vil acceptere at gå ned i løn, så bliver de opsagt. En anden del af tilbuddet består i, at der fremover ikke vil være genetillæg eller overarbejdsbetaling med kontrakten. Det vil fremover være en del af den faste løn,« fortæller formanden for HK Handel Østjylland, Cliff Præstegaard.

Ifølge HK er der kun en af de 29 ansatte, som skal flytte til egentligt andet arbejde. Det drejer sig om en medarbejder, som i dag arbejder i bogholderiet, men som er blevet tilbudt et job som såkaldt prismærker, oplyser HK.

Medarbejderen, som også er tillidsrepræsentant for HK’erne i Salling, er ifølge HK den eneste medarbejder, som nu får en egentlig anden arbejdsopgave.

Ingen kontrakter

HK kunne på mødet torsdag konstatere, at mange af de pågældende ansatte ikke har en ansættelseskontrakt. Det er ifølge lov om ansættelsesbeviser ikke lovligt.

»Kontrakterne har medarbejderne først fået fra Dansk Supermarked, som ejer Salling, via deres eboks fredag. Vi betragter samtlige af disse sager som usaglige. Vi undrer os meget over Dansk Supermarked i denne sag. Man behandler ikke medarbejderne særligt pænt,« siger Cliff Præstegaard.

HK har nu indledt en sag om overenskomstbrud. Det skyldes ifølge Cliff Præstegaard, at der i overenskomsten er en lønparagraf, som påpeger, at lønnen skal fastsættes efter fem forskellige parametre – herunder bl.a. kvalifikationer.

»Men nu fastsætter Dansk Supermarked lønnen for alle de pågældende medarbejdere til 23.000 kr. om måneden. Dermed er der ikke længere tale om en individuel vurdering, hvilket vi ellers har aftalt i overenskomsten. Så i bund og grund handler dette alene om at spare penge, og så kan medarbejderne tage det eller lade være. Men vi går så langt som muligt med sagen. For hvis Dansk Supermarked får lov til dette, så gør alle andre arbejdsgivere i branchen jo også,« siger Cliff Præstegaard.

Dansk Supermarked bekræfter, at mødet mellem HK Østjylland og Dansk Erhverv og Dansk Supermarked blev holdt torsdag. Men derudover ønsker Dansk Supermarked ifølge kommunikationskonsulent Kasper Reggelsen ikke at kommentere sagen endnu. Meldingen er dog, at Jyllands-Posten er velkommen til at ringe tilbage i løbet af næste uge.

Salling har siden foråret 2015 været i gang med en ny strategiplan for at styrke Salling som oplevelseshus i den stigende konkurrence med onlinehandlen.

Den har bl.a. resulteret i ombygning af varehusets modeafdelinger, bistro og boligafdeling.