Letbane-arbejde ved Nørreport indleder tredje af fem faser
Sent fredag aften begynder tredje fase af skinnelægningen i krydset ved Kystvejen og Nørreport. Igen vil der komme omkørsler og midlertidige trafiktavler. Bilisterne skal have ekstra tålmodighed, når de kører i området de næste 14 dage.
Arbejdet med at lægge skinner til letbanen tværs over krydset ved Kystvejen ved Nørreport er nået til sin tredje fase.
Det påbegyndes fredag den 7. oktober sent om aftenen.
Ligesom ved de tidligere etaper af skinnelægningen i dette kryds, så har kommunen givet Aarhus Letbane dispensation til at arbejde i døgndrift for at genere trafikken mindst muligt.
Men også denne gang vil arbejdet medføre støjgener for beboerne i området, særligt fredag aften, hvor asfalten skal skæres og graves op.
Lørdag den 8. oktober forventes det, at gravearbejdet er færdigt. Herefter skal der støbes beton og lægges skinner i den del af krydset.
Hele arbejdet med tredje fase af skinnelægningen i dette kryds, forventes at være omkring to uger.
Der laves midlertidige kørebaner omkring arbejdsområdet midt i krydset. Lysereguleringen i krydset tilpasses trafikken, og der opstilles også midlertidige trafiktavler på stedet.
Når arbejdet er overstået og skinnerne lagt, vil der atter kunne køres normalt igen i krydset, og der mangler nu kun at blive gennemført to faser, før hele krydset er færdigt. De sidste faser udføres i løbet af efteråret.