Fortsæt til indhold
Aarhus

Videoer skal give bedre styr på ældres mundhygiejne

Op mod 15 pct. af de ældre dør som følge af lungebetændelse forårsaget af dårlig mundhygiejne. Et nyt projekt fra Aarhus Social- og Sundhedsskole skal nedbringe tallet.

Esben Larsen Mikkelsen

Den ældre del af borgerne i Danmark har så dårlig tandhygiejne, at de døjer med følgesygdomme og tandpine, der forringer livskvaliteten. Det skal et nyt projekt, som bliver udviklet på Aarhus Social- og Sundhedsskole, få bugt med.

Skolens It og Medier-afdeling har udviklet et digitalt læringsprogram med bl.a. korte videoer, grafikker og quizzer. Materialet skal uddanne skolens elever samt medarbejdere på landets plejehjem i, hvordan de kan hjælpe ældre med at børste tænder bedre og få øje på begyndende problemer med mundhygiejnen.

»Der er omkring 100.000 ældre med så elendig tandhygiejne, at de har en dårlig livskvalitet. Det er højst en tredjedel af alle ældre på plejehjem, der selv kan børste tænder. Derfor er det ekstremt vigtigt, at personalet er uddannet tilstrækkeligt til at hjælpe,« siger Arne Rolighed, som både er bestyrelsesformand for sosu-skolen i Aarhus og næstformand i Danske Pensionister.

I læringsmaterialet bliver en række dilemmaer, som social- og sundhedspersonale kan støde på, når de skal hjælpe de ældre med at børste tænder, skitseret meget enkelt. Det gør materialet nemt at gå til, siger Maria Dyhr Rasmussen, uddannelseschef og chef for It og Medier-afdelingen på sosu-skolen.

Bevidst om tandhygiejne

»Det kan f.eks. være rigtig svært at få lov til at børste tænder på en dement mand, som bliver meget aggressiv. Og hvad gør du så? Med dit eget barn ville du måske springe tandbørstningen over én aften, men ikke aftenen efter. Sådan er det ikke altid med de ældre, for hvor meget magt må du bruge over for den demente mand? Materialet skal være med til at skabe et holdningsskifte, hvor personalet bliver bevidst om, at tandhygiejnen er helt essentiel for, at ældre mennesker trives,« siger hun.

Materialet vil være helt færdigproduceret i foråret 2015, og planen er, at det skal rulles ud fra næste år og to år frem på landets sosu-skoler samt indgå som materiale til efteruddannelse af plejehjemspersonale.

»Et voldsomt stort tal«

Dårlig mundhygiejne kan i værste fald være dødbringende, hvis bakterier ryger ned i spiserøret og udvikler sig til lungebetændelse.

Ifølge tal fra organisationen Tandplejeinformation ApS er det dødsårsagen for op mod 15 pct. af de ældre på Danmarks plejehjem.

Det er højst en tredjedel af alle ældre på plejehjem, der selv kan børste tænder.
Arne Rolighed, , bestyrelsesformand for sosu-skolen i Aarhus og næstformand i Danske Pensionister

Det er et voldsomt stort tal, mener socialrådmand Jette Skive (DF), som har tilbudt at finde en egnet plejehjemsafdeling i Aarhus Kommune til at foretage et pilotprojekt for sosu-skolens materiale.

»Kommunen skal hjælpe så meget som muligt. De ældre mennesker har jo altid selv børstet tænder og kan ikke forstå, at de ikke selv kan længere. Dette program kan give folk, der arbejder med ældre, måder at tackle disse udfordringer på,« siger Jette Skive.

Tandplejeinformation ApS køber det digitale læringsmateriale, når det er klart. Organisationen står også for at distribuere det.