Fortsæt til indhold
Aarhus

Der er penge i affaldet i Aarhus

Aarhus Kommune har de seneste to år sat renovationsgebyrerne lidt ned, fordi det øgede genbrug har givet flere indtægter.

Frank Helbo

Det giver Aarhus Kommune flere indtægter på salg af genbrugsaffald til industrien, når aarhusianerne er blevet bedre og bedre til at sortere affald på genbrugsstationerne.

Det giver ingen mening at transportere genbrugsmateri- alerne flere hundrede kilometer på landevejene, hvis der er mulige lokale aftagere, der kan give en god pris.
Benny Stjernholm, leder af genbrugsstationerne

»Vi tjener først og fremmest penge på at sælge papir, pap, kabler samt jern og metal,« fortæller leder af genbrugsstationerne Benny Stjernholm.

»Vi tjener også lidt på at sælge bildæk, og nu er der også overskud på salg af plastikfolie og plastikdunke. I begyndelsen måtte vi betale for at komme af med plastik.«

Indtægterne betyder, at aarhusianerne slipper billigere i renovationsafgifter, og de seneste to år er taksterne således blevet sænket en smule.

Træ til Ikea

AffaldVarme sparer også penge på, at man er begyndt at sortere træ væk fra containerne med stort brandbart. Ikke sådan, at der er overskud på det, men det koster mindre at komme af med det kasserede træ.

Træet bliver kørt på spånpladefabrikken Novopan I Pindstrup, og en del af det ender som nye spånplademøbler i Ikea.

Tidligere blev gamle toiletter og andre sanitetsvarer kørt på lossepladsen. Nu sørger en virksomhed for, at sanitet og fliser bliver knust i meget fine dele, der bliver genbrugt i isoleringsmateriale.

Her slipper AffaldVarme bl.a. for at betale afgift for at deponere materialerne på lossepladsen.

En stor del af affaldet bliver sendt i offentligt udbud – og de virksomheder, der vil give mest, får lov til at købe det. I betingelserne for udbuddet indgår der dog ofte betingelser, der betyder, at lokale certificerede virksomheder får en fordel.

»Det gør vi af hensyn til miljøregnskabet,« fortæller Benny Stjernholm.

»Det giver ingen mening at transportere genbrugsmaterialerne flere hundrede kilometer på landevejene, hvis der er mulige lokale aftagere, der kan give en god pris.«