Fortsæt til indhold
Aarhus

Ny uddannelse i kommunikation

En ny bacheloruddannelse i kommunikation starter på Journalisthøjskolen til september næste år.

»Super glade.«

Så kort kan det siges af en rektor, når en længe ønsket uddannelse har fået det grønne lys fra Undervisningsministeriet.

Det er sket for en ny uddannelse i kommunikation, som Danmarks Medie- og Journalisthøjskole har brugt et år på at få godkendt, og julegaven i form af en godkendelse fra undervisningsminister Tina Nedergaard (V) er netop tikket ind på skolen på Olof Palmes Allé i Århus.

»Det bliver rigtig godt, for vi ved, at virksomheder og organisationer efterspørger den type kommunikationsmedarbejdere, vi vil uddanne,« siger Anne Marie Dohm, rektor for Journalisthøjskolen.

Et års praktik

Uddannelsen bliver en professionsbachelor-uddannelse i kommunikation på tre og et halvt år, hvoraf der vil være to halve år med praktik. De første 50 studerende optages til september næste år i Århus, og fra 2012 vil der yderligere kunne optages 50 studerende på skolens afdeling i København.

Baggrunden for uddannelsen er en samlet undersøgelse af mediemarkedet lavet af Undervisningsministeriet i 2006 og desuden en aftagerundersøgelse lavet af Journalisthøjskolen blandt 132 virksomheder.

Begge spadestik har vist, at markedet for kommunikationsmedarbejdere vil være stigende.

»Arbejdsmarkedet mangler folk med specifikke kompetencer indenfor kommunikation, hvor man kombinerer nogle af de fagligheder, vi har på skolen i dag. Vi vil uddanne professionelle kommunikatører, som både forstår virksomhedernes behov, men også forstår sig på formidling og research. Det nye ved den her kommunikations-uddannelse er, at den er erhvervsrettet og helt specifik på kommunikation, hvor andre lignende uddannelser er mere teoretiske, og hvor kommunikation ofte kun er ét blandt flere fag,« siger Anne Marie Dohm.

Bygge bro mellem faggrupper

Med både kommunikations-folk og journalister i samme hus tror rektoren på, at der i højere grad kan bygges bro mellem de to faggrupper.

»I samfundet kan man af og til opleve det som et våbenkapløb mellem kommunikationsfolk og journalister, og derfor vil vi prøve at lære begge grupper at respektere hinandens fagligheder og forstå hinandens roller. For hverken seere, lyttere eller læsere har gavn af, at det samarbejde drukner i spin og taktik,« siger Anne Marie Dohm.

Astrid Gade Nielsen er koncernkommunikationsdirektør i Arla Foods, og hun har deltaget i et panel, der har rådgivet om den nye uddannelse.

»Den vil blive en gevinst for virksomhederne, for vi mangler medarbejdere, der både har journalisternes evne til at stille de kritiske spørgsmål og evnen til at besvare spørgsmålene og kunne formidle virksomhedens budskaber,« siger hun.

Astrid Gade Nielsen ser fortsat et stort behov for kommunikationsfolk i virksomhederne, men tror, at rollerne vil ændre sig.

»Kommunikation er noget af det mest centrale i virksomhederne i dag, men lederne bliver dygtigere til at kommunikere. Derfor skal kommunikationsmedarbejdere fremover i højere grad rådgive ledelserne om kommunikation frem for selv at kommunikere,« siger hun.

Ansøgningsfristen til den nye uddannelse vil være den almindelige kvote 2-deadline 15. marts. Der vil ikke som ved journalistuddannelsen være en optagelsesprøve til uddannelsen, men en række generelle og specifikke fag-krav, som på et tidspunkt vil kunne ses på skolens hjemmeside, der hedder www.dmjx.dk