- For abonnenter
Mens ældreområdets politiske repræsentanter vil til Asien, holder kommunens andre udvalg sig nær eller sågar i Aarhus
Det ville blive for dyrt både økonomisk og for klimaet at rejse til Canada, vurderede et flertal i Børne- og Ungeudvalget, som i stedet rejser til Oslo.
I uge 43 rejser politikere og embedsmænd fra Børn og Unge i Aarhus til Oslo på studietur. Et par uger senere skal deres kolleger fra ældreområdet til Osaka i Japan.
Begge områder er under økonomisk pres. Og for store omkostninger, både økonomisk og klimamæssigt, lå da også til grund for, at et flertal af politikerne i Børne- og Ungeudvalget sagde nej til, at studieturen skulle gå til Canada og i stedet valgte Oslo.
Udvalgsformand Mahad Yussuf (R) forklarer, at udvalgsmedlemmerne havde bedt forvaltningen komme med bud på steder, der ville give mening at besøge inden for temaet mistrivsel blandt børn og unge. I første omgang faldt valget på Amsterdam, men det kunne rent praktisk ikke lade sig gøre, og så stod valget imellem Helsinki i Finland, Oslo i Norge og Toronto i Canada.