Sådan stemte aarhusianerne
Aarhusianerne stemte også klart ja til afskaffelse af forsvarsforbeholdet.
To aarhusianske valgkredse var blandt landets største ja-siger, da danskerne onsdag tog stilling til EU-forsvarsforbeholdet, der har været en fast bestanddel af den danske EU-politik siden 1993.
Således er borgerne i Aarhus Øst-kredsen, som bl.a. tæller afstemningssteder i Risskov, Egå og Rådhushallen i Aarhus C, med 77 pct. ja-stemmer den 4. mest ja-begejstrede kreds på landsplan.
Også borgerne i Aarhus Syd, der strækker sig fra Frederiksbjerg til Beder, stemte med 75 pct.-støtter blandt de fremmødte vælgere stort ja. Dermed er kredsen nr. 7 på top 10 over de valgkredse med flest ja-stemmer. Det viste tal fra KMD torsdag formiddag, inden den endelige fintælling var gjort op.
I de to øvrige Aarhus-kredse var antallet af ja stemmer hhv. 71,9 pct. i Nord-kredsen og 69,8 pct. i Aarhus V
Samlet havde 65,5 pct. af de stemmeberettigede aarhusianere kl. 20.00, da valgstederne lukkede, valgt at benytte muligheden for at benytte sig af det fremsendte valgkort. Det tal er lidt lavere end på landsplan, hvor det samlede antal stemmer nåede 65,8 pct.
I 2014, da danskerne stemte om Danmarks tilslutning til den fælles europæiske patentdomstol, deltog 58,5 pct. af de stemmeberettigede aarhusianere. Da der var afstemning om retsforbeholdet i 2015, mødte 71,83 pct. af aarhusianerne frem.
På landsplan stemte 66,9 pct. stemte onsdag ja, mens 33,1 pct. stemte nej.