Borgmester ærgrer sig over festivalaflysninger
Meddelelsen om, at Sølund Musik-Festival og Smukfest har aflyst sommerens festivaler, »som vi kender dem«, vækker ærgrelse hos Skanderborg-borgmester Frands Fischer.
»Det her er brandærgerligt. Det rammer ikke bare festivalerne og de mange frivillige og festivalgængerne. De foreninger, som nyder godt af at hjælpe til, sælge mad osv., kommer til at mangle en vigtig indtægt. Det samme gør de lokale butikker i Skanderborg Midtby, som hvert år tager imod glade festivalgæster med penge på lommen,« siger Frands Fischer i en pressemeddelelse. Han tilføjer:
»Jeg tror, at vi alle sammen har et ønske om at være sociale og tage en pause fra dagligdagen lige nu. Uanset hvad festivalerne nu måtte finde på af mulige alternativer, vil vi som kommune og myndighed gå konstruktivt ind i samarbejdet og bakke op så godt, vi kan.«
Sølunds Musik-Festival og Smukfest blev også aflyst sidste år på grund af Corona-epidemien. Skanderborg Kommune ydede i den forbindelse et lån på 5 mio. kr. til Smukfest blandt andet for at sikre, at festivalen kunne afvikles i år, hvis sundhedsmyndighederne gav mulighed for det.
Både Sølund Musik-Festival og Smukfest er båret af frivillige kræfter, og begge festivaler genererer i et normalt år mange indtægter til foreningslivet i Skanderborg Kommune.