Banedanmark ejer mindst 13 grunde i Solbjerg

Det er endnu uvist, hvorvidt der skal bygges en jernbane fra Horsens til Aarhus, men Banedanmark har allerede brugt over 37 mio. kr. på at erhverve huse langs strækningen, hvor der muligvis skal køre et tog.

Artiklens øverste billede
Kevin O Brian Gaw bor til leje hos Banedanmark i et af de huse, der er blevet forhåndseksproprieret i Solbjerg. Foto: Morten Lau-Nielsen

I det ca. 200 kvm store hus på adressen 18B Solbjerg Hovedgade bor amerikanske Kevin O’Brien Gaw, hans hustru og to børn på femte måned til leje for 13.000 kr. om måneden hos Banedanmark, som har købt hus og grund, fordi det ligger på den strækning, hvor den nye jernbanelinje måske skal bygges. 

Parret, der har rejst og boet overalt i verden, valgte huset, fordi det har en have, hvor parret f.eks. kan dyrke grøntsager. 

De tidligere ejere solgte huset i 2018 til Banedanmark for 3,5 mio. kr. 

JP Aarhus har spurgt, hvor mange fremrykkede ekspropriationer styrelsen har gennemført i Solbjerg, og hvor mange penge der hidtil er brugt på det. 

Banedanmark har dog ikke kunnet nå at skaffe de tal inden avisens deadline, men af erhvervsdatabasen BIQ fremgår det, at Banedanmark i dag ejer 12 huse og 1 grund i Solbjerg til en samlet købsværdi på 37 mio. kr. 

De 12 huse er erhvervet inden for en årrække på seks år, mens grunden blev købt i 2011, og ligger alle på en af de tre strækninger, der er blevet udpeget som mulige linjeføringer for en ny toglinje mellem Hovedgård og Hasselager.

Føles som en park

Kevin O’Brien Gaw er blevet headhuntet til et job som ingeniør med ekspertise i plastic ved en virksomhed i Østbirk og fandt via et udlejningsbureau frem til huset i Solbjerg. Han er ganske tilfreds med sin udlejer, og parret nyder både hus og udendørsarealer, hvor parret må gøre, hvad det vil – så længe huset afleveres hvidkalket, som det var ved overtagelsen.

»Det føles som en park,« fortæller Kevin O’Brien Gaw og viser ned til et gammelt udhus, som ligger på grunden. Her har han i vinteren opbevaret æbler, han tog med fra Frankrig mhp. at dyrke gamle franske æbletræer i Danmark.

»Nogen har haft visioner for det her sted,« siger amerikaneren og peger rundt i haven, som ganske rigtigt har smukke gamle og sjældne træer, men bærer præg af at være blevet forsømt i flere år. 

Familien har ikke lagt sig fast på, hvor længe den skal bo til leje i huset, men det er ikke flere år. Drømmen er at købe et hus et sted i Østjylland med en lignende have. 

Da snakken falder på den kommende toglinje og det faktum, at der nok går mange år, før der træffes en endelig beslutning, slår amerikaneren en høj latter op. I det hele taget giver Intercity-tog ikke mening for ham i Danmark, hvor der er så korte afstande. 

»Busser, fly, biler,« siger han adspurgt om, hvad han ellers ser som logiske alternativer.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.