Fortsæt til indhold
Aarhus

Teatret har fået sin langsigtede plan, mens museet synes, at planen trækker alt for længe ud

Teatrene er glade for omsider at have fået en langsigtet plan, men på Museum Jorn forstår direktøren stadig ikke, hvor man ikke bare kan åbne nu.

Teatrene har nu fået den langsigtede plan, de længe har efterspurgt: De kan sammen med bl.a. biograferne invitere publikum indenfor den 6. maj. Det er to uger senere end museerne, som må slå dørene op den 21. april.

Alligevel er teaterdirektør Allan Aagaard, Aarhus Teater, tilfreds.

»Nu ved vi omsider, hvad vi har at rette os efter. Vi havde håbet at få lov til at åbne lidt før, men dette er det bedste, vi har fået i lang tid,« siger han.

Museerne har noget meget vigtigt at byde på. Vi kan bidrage til udviklingen i samfundet, bidrage med noget, der mangler. Kultur er ikke bare streaming af film.
Jacob Thage, direktør på Museum Jorn i Silkeborg

»Det passer lige med den planlagte premieredato på ”Charlie & Chokoladefabrikken”, som er en af de helt store opsætninger på teatret. Vi mangler stadig at få at vide, hvor mange publikummer der må komme ind. Hvor mange sæder kan vi besætte, og hvordan håndterer vi coronapasset? Det bliver lidt af et logistikarbejde. Vi skal have fundet ud af det, for det er jo nok kommet for at blive. Umiddelbart vil jeg mene, at hvis alle har et coronapas, må det være forsvarligt at bruge alle sæder.«

Sangeren Pernille Rosendahl i spidsen for dansere fra Black Box Dance Company Holstebro. Tøjet er designet af Mark Tan. Foto: Christian Bang

Kalendergymnastik

I de seneste uger har man desuden på teatret arbejdet for at genopsætte dansekoncerten ”Vita Danica” med sanger og musiker Pernille Rosendahl og Black Box Dance Company Holstebro, og nu er det lykkedes med økonomisk hjælp fra Salling Fondene, plus hvad teatret kalder for »omfattende kalendergymnastik«.

Kalendergymnastikken er også blevet brugt for at finde ud af, hvilke af de planlagte forestillinger der kan forlænges.

»Det kan vi med ”A Clockwork Orange” og ”100 sange”. ”Kærlighed efter lukketid”, som skal spille i Ikea, skal vi lige have fundet ud af, men ”Leonora Christina”, som kun får intern premiere torsdag, bliver lukket ned og registreret. Så gemmer vi det, der er værd at gemme og håber på en mulighed for at genopsætte den.«

Pernille Rosendahl spiller hovedrollen i en ny danseforestilling om danskhed på Aarhus Teater, der nu får premiere den 9. juni. Foto: Joachim Ladefoged

Per Smedegaard på Teatret Svalegangen glædes også over nu at kunne fastslå, at teatret i Rosenkrantzgade har premiere på ”Ondskabens ansigt” den 6. maj, at Ilt Festival kan gennemføres fra den 27. maj, helt som planlagt, ligesom man kan nå at spille ”En lille smule ubehag” i en uge.

For publikums skyld

»Det er vigtigt, at vi nu kan få publikum med. Vi spiller ikke teater for vores skyld, men for deres,« siger han, der også venter på at få at vide af Slots- og Kulturstyrelsen, hvor mange sæder teatret må sælge til forestillingerne.

På Museum Jorn i Silkeborg er direktør Jacob Thage knap så tilfreds. Han vil nærmest se det, før han tror på, at museet kan få lov til at vise sin nye udstilling med Asger Jorn og Joan Miró, ”Miró & Jorn”, der hænger klar til at tage imod gæster.

»Vi har jo haft flere datoer i spil, men selvfølgelig, den udmeldte dato kan da vise sig at blive aktuel,« siger han med henvisning til den indbyggede usikkerhed, der er i de udmeldte datoer, som er afhængige af, hvordan smitteudviklingen bliver.

»Vi må væbne os med tålmodighed endnu en gang. Vi er klar til at åbne, og vi glæder os voldsomt til at vise den udstilling.«

Jacob Thage synes, at man kunne have eksperimenteret med at finde f.eks. tre kunstmuseer, som man kunne have åbnet i en prøveperiode for at teste, om der er en reel smitterisiko på sådan et museum, hvor publikum bliver lukket ind i et begrænset antal, bærer mundbind og i øvrigt alle går i samme retning.

Museer kan bidrage

»Det kunne man godt have arbejdet med og dermed skabt sig nogle erfaringer,« mener han.

»Museerne har noget meget vigtigt at byde på. Vi kan bidrage til udviklingen i samfundet, bidrage med noget, der mangler. Kultur er ikke bare streaming af film.«

Museum Jorn har allerede genoptaget sit projekt med at cykle ud i naturen omkring Silkeborg for at se på kunst. Cykelruterne i Silkeborg åbnede den 6. marts og er et samarbejde mellem Museum Jorn og Aqua Akvarium & Dyrepark.

Man kan leje cykler til formålet – dette forår er der kommet elcykler til, og der er også børnecykler og cykelhjelme.

»Vi er i fuld gang med det projekt, ligesom vi har sat en udstilling op, som man kan se fra vinduerne, der vender ud mod Gudenåen,« siger Jacob Thage.