Fortsæt til indhold
Aarhus

Aarhus' første stik var »skelsættende«

Nu er der sat gang i vaccinationer af frontpersonale og plejehjemsbeboere – i Aarhus var det plejehjemmet Ankersgade og Aarhus Universitetshospital.

Den første dansker, 79-årige Leif Heiselberg fra Ældrecenter Øst i Odense, blev vaccineret mod covid-19 klokken 8.58 søndag morgen.

09.07 blev det sygeplejerske Line Schnoor fra Infektionsmedicinsk Afdeling på Aarhus Universitetshospital, der fik vaccinen af overlæge Lars Østergaard.

Blot seks minutter senere kom turen til Else Jensen, en plejehjemsbeboer på plejehjemmet i Ankersgade i Aarhus. Hun blev den første af de 124 plejehjemsbeboere og -ansatte fra Ankersgade, der i løbet af søndag skal vaccineres med Pfizer og BioNTechs vaccine mod covid-19.

Mens Else Jensen fik stikket stod borgmester i Aarhus Jacob Bundsgaard (S) og regionsrådsformand i Region Midtjylland Anders Kühnau (S) udenfor plejecentret, og det var med stor glæde.

Det er vigtigt at sige, at selvom vaccinen er her, så er smitten her også stadig, så vi skal stadig passe på, og overholde restriktioner og anbefalinger.
Jacob Bundsgaard (S), borgmester i Aarhus Kommune

»Det er fantastisk! Som øverste leder i sundhedssektoren her i regionen er det vigtigste, at der ikke er flere indlæggelser, for vi ligger rekordhøjt lige nu. Derfor er det skønt, at vaccinen nu kommer på banen, og det er vigtigt, så saundhedspersonale og plejehjemspersonale ikke går rundt og er bekymrede for, at de bliver smittet,« siger Anders Kühnau.

Klokken 09.07 blev sygeplejerske Line Schnoor fra Aarhus Universitetshospital vaccineret af overlæge Lars Østergaard. Hun er første af 315 medarbejdere, der skal vaccineres de kommende dage.

En skelsættende dag

Jacob Bundsgaard var også tilfreds med vaccinationen af plejehjemsbeboer Else Jensen.

»Det er sjældent, at man står på en dag, der er så skelsættende. Vi har stået med mundvigene nedad siden nedlukningen den 11. marts, og nu begynder de endelig at kunne vende opad. Det her er begyndelsen på enden på en verdensomspændende pandemi,« siger han.

Siden den 15. oktober har der været besøgsrestriktioner på alle plejehjem i Aarhus Kommune, der bl. a. har betydet, at alle besøg skulle foregå udendørs. Ifølge Jacob Bundsgaard er det dog ikke restriktioner, der bliver lettet på grund af første vaccine.

»Resatriktionerne kan slækkes når smittetrykket falder, og det er de nationale sundhedsmyndigheder, der bestemmer det. Det er vigtigt at sige, at selvom vaccinen er her, så er smitten her også stadig, så vi skal stadig passe på, og overholde restriktioner og anbefalinger.«

Udover plejehjemmet i Ankersgade bliver beboere og ansatte på 15 plejehjem i Aarhus søndag vaccineret mod covid-19, og så bliver de spredt ud til andre kommuner i Region Midtjylland mandag. Det bliver ifølge Anders Kühnau fordelt efter smittetryk, og blandt andre Favrskov modtager den.

Det er planen, at der skal gives lidt over 2.000 vacciner over de kommende dage, og de 315 af dem bliver på Aarhus Universitetshospital.