Fortsæt til indhold
Aarhus

Løsning på vej for at bremse bilfræs og uro på Aarhus Ø

Rådmand Bünyamin Simsek (V) lover, at de første skridt til at stoppe uro på Aarhus Ø vil blive iværksat hurtigt.

Med de seneste dages gode vejr er grupper af unge vendt tilbage til Aarhus Ø, hvor de med natlig uro, bilfræs og truende adfærd er til stor gene for beboerne.

Godt 600 har på få dage tilsluttet sig en underskriftsindsamling om løsning af problemerne, og Bünyamin Simsek (V), rådmand for Teknik og Miljø, lover, at de første skridt til en løsning bliver taget i den kommende uge.

»Jeg har fuld forståelse for beboernes irritation over, at problemerne er vendt tilbage til Aarhus Ø. Aarhus Kommune og Østjyllands Politi er i dialog, og der er nogle forslag til konkrete løsninger, som ret hurtigt kan etableres,« fortæller rådmanden.

Et af problemerne har været unge, som kører meget stærkt på den gennemgående og brede Bernhardt Jensens Boulevard. Her blev der i fjor sat store blomsterkummer op for at bremse den vilde kørsel. Ifølge Bünyamin Simsek vil plastikchikaner i vejen måske være en løsning.

Vi skal vise, at vi ikke accepterer den adfærd.
Bünyamin Simsek (V), rådmand for Teknik og Miljø

»De kræver massiv nedsættelse af hastigheden for ikke at ødelægge undervognen, så det rammer også beboerne selv. Men sådan er det desværre med mange af de foranstaltninger, vi kan lave,« siger rådmanden.

Klip i kørekort

Politiet har bl.a. lavet flere færdselsindsatser i området, som har givet en række sager om klip i kørekortet. Bünyamin Simsek opfordrer beboerne til fortsat at kontakte politiet, hver gang de oplever uro.

»Jo flere enkeltstående tilfælde, der bliver registreret, jo bedre. Vi skal vise, at vi ikke accepterer den adfærd,« siger Bünyamin Simsek.

Kenneth Witzansky, som er beboer på Aarhus Ø og initiativtager til underskriftsindsamlingen, oplyser til JP Aarhus, at beboerne er trætte af, at problemerne fra tidligere år nu er vendt tilbage:

»Det er bl.a. situationer som ræs, truende adfærd, bilfester og salg af stoffer på parkeringspladserne, der giver anledning til frustration og bekymring.«

En facebookgruppe blandt beboerne indeholder videoer af vild kørsel, ligesom der berettes om nattefester på p-pladser, hvor de unge efterlader affald fra Burger King og McDonald’s, flasker og tomme lattergaspatroner.