• For abonnenter

Rådmand: Elevmåling ligner en personlighedstest

Aarhus Kommunes børne- og ungerådmand, Thomas Medom (SF), er mest stemt for at få stoppet et forsøg, hvor skoleelevers personlige og sociale færdigheder vurderes.

Artiklens øverste billede
Sabro-Korsvejskolen er blandt de skoler, der sammen med Aarhus Kommune siden skoleårets begyndelse har arbejdet sammen med et firma om udvikling af et it-baseret redskab, der skal måle skoleelevers motivation, kreativitet og selvværd. Foto: Morten Lau-Nielsen

Børne- og ungerådmand Thomas Medom (SF) har bedt om at få fremskyndet evalueringen af et meget omdiskuteret elevforsøg i Aarhus Kommune, som går ud på at vurdere udviklingen i elevernes personlige og sociale færdigheder. Det sker efter, at han selv har fået en grundig orientering om projektet Udvikling i livsfærdigheder, som blev besluttet

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.