Fortsæt til indhold
Europa

Er det et lesbisk par eller politisk pres, der har fået Angela Merkel til at ændre kurs om homovielser?

Den tyske kansler åbner for at legalisere homosekuselle ægteskaber.

Hun har selv beskrevet det som en »livsforandrende oplevelse«.

For fire år siden markerede den tyske kansler, Angela Merkel, sig som standhaftig modstander af homoseksuelle ægteskaber under den tyske valgkamp. Hun frygtede blandt andet, at det ville være problematisk for børn at vokse op i den slags ægteskaber.

Under et vælgermøde blev hun inviteret hjem til et lesbisk par, der tog sig af otte børn.

Da hun så, hvordan familien levede sammen, besluttede hun sig for, at hendes bekymring var ubegrundet, har hun forklaret tyske medier.

Nu har hun taget endnu et opgør med sit konservativt-kristendemokatiske partis, CDU, modstand mod homoseksuelle ægteskaber, skriver blandt andet Los Angeles Times.

Og mens mødet med det lesbiske par har været med til at ændre hendes holdning, mener flere iagttagere, at kursskiftet mere har rod i politisk pres.

Sikkert er det i hvert fald, at Angela Merkel opfordrer medlemmerne af partiet til at følge deres eget hjerte i det tyske parlaments afstemning om retten til at indgå ægteskab med en fra sit eget køn.

Siden 2001 har det været lovligt at indgå i et homoseksuelt partnerskab i Tyskland, men mens lande som Danmark, Norge og Holland har gjort homoseksuelle vielser lovlige, er det stadig ikke tilfældet i det tyske.

»Jeg ønsker at styre diskussionen i en retning, der gør det muligt at afgive sin stemme på baggrund af ens egen samvittighed,« siger Angela Merkel.

Dermed lægger hun op til et opgør med partiets konservative linje i forhold til emnet.

Det sker tre måneder før det tyske forbundsvalg - og det er ikke tilfældigt, mener flere iagttagere.

Hendes blødere tilgang til homoseksuelle ægteskaber appellerer nemlig til mulige koalitioner med partier som de tyske socialdemokrater og »De Grønne« samt det liberale FDP.

Samtidig »skifter Merkel kurs nu for at forhindre, at hendes politiske modstandere kan angribe hende for det under valget,« siger Thomas Jaeger, politisk iagttager fra Kølns universitet.

Omkring 80 procent af tyskerne er ifølge undersøgelser tilhængere af, at bøsser og lesbiske får ret til at gifte sig.