Ups! Britisk avis skrev, at prins Philip er død
Den britiske tabloidavis The Sun kom ved en fejl til at erklære den 95-årige prins død.
Da det torsdag morgen blev oplyst, at den britiske dronning Elizabeth havde indkaldt sin stab til et hastemøde på Buckingham Palace, svirrede rygterne.
Var dronningen eller hendes mand, prins Philip, mon syg? Var nogen døde?
Og selv om en anonym kilde fra kongehuset sagde til nyhedsbureauet Reuters, at der intet var at bekymre sig om, var ét britisk medie tilsyneladende forberedt på det værste.
Således nåede tabloidavisen The Sun kortvarigt at have nyheden om prinsens død på sin hjemmeside, selv om hastemødet i virkeligheden drejede sig om, at den aldrende prins trækker sig tilbage.
»Prins Philip død som 95-årig, hvordan døde hertugen af Edinburgh etc. etc.,« stod der på forsiden af artiklen, som kort beskrev, hvem prinsen var, og sluttede med ordene »hvornår døde prins Philip, hvordan døde herugen af Edinburgh etc. etc.«
Der var efter alt at dømme tale om en kladde, som aldrig skulle have været bragt, og den blev da også hurtigt fjernet igen. Ikke desto mindre var Twitter-profilen The Sun Apologies hurtig nok til at tage et screendump af artiklen.
Visse franske medier nåede dog at tage den falske nyhed op, og overskriften på den kan stadig findes ved en Google-søgning.
The Sun har ikke kommenteret hændelsen, men en talsmand siger ifølge Daily Mail, at en journalist var blevet bedt om at opdatere en nekrolog for prins Philip, da den fejlagtigt blev publiceret.