Fortsæt til indhold
Europa

Trump mister skotsk ambassadørtitel, og 400.000 briter vil lukke landet for ham

Britiske politikere kan ende med at tage krav om indrejseforbud for Donald Trump op i parlamentet.

Over 394.000 briter havde torsdag formiddag skrevet under på en online-underskriftindsamling, som kræver indrejseforbud til Storbritannien for den amerikanske milliardær og republikanske præsidentkandidat Donald Trump.

Det sker efter Trumps udtalelser om, at alle muslimer midlertidigt skal nægtes indrejse til USA efter skyderiet i San Bernardino i Californien, hvor to muslimer dræbte 14 mennesker i en terrorhandling.

»Storbritannien har nægtet indrejse til mange personer for hadtale. De samme principper bør gælde for alle, som ønsker indrejse i Storbritannien. Hvis Storbritannien fortsat ønsker at håndhæve kriteriet om "uacceptabel opførsel" for dem, der ønsker at krydse grænserne, bør det gælde både rige og fattige, svage og magtfulde,« lyder det i underskriftindsamlingen, som er oprettet på den britiske regerings officielle hjemmeside til samme formål.

Ifølge hjemmesiden vil regeringen svare på alle underskriftindsamlinger, der har fået flere end 10.000 underskrifter, mens man vil overveje at debattere de, der har flere end 100.000 navne, i parlamentet.

Indsamlingen har endnu ikke fået noget svar på hjemmesiden, men med knap 400.000 underskrifter fra hele landet, er der god grund til at overveje en debat om emnet i parlamentet.

Dertil kommer, at kravet bakkes op af lederen af Det Grønne Parti samt Labours indenrigsordfører.

Den britiske finansminister George Osborne sagde dog onsdag, at han ikke mente, at et indrejseforbud er den rigtige løsning.

»Jeg tror, den bedste måde at konfrontere Donald Trumps synspunkter er ved at engagere ham i en demokratisk diskussion om, hvorfor han er helt forkert på den i forhold til muslimer,« siger han ifølge Reuters.

En underskriftsindsamling, der går under titlen »Forbyd ikke Trump indrejse i Storbritannien«, er oprettet på samme hjemmeside. Den har dog kun knap 10.000 underskrifter.

Og mens regeringen ikke ser ud til at ville efterkomme kravet om indrejseforbud, har man i Skotland reageret prompte på Donald Trumps udtalelser.

Således har den skotske førsteminister, Nicola Sturgeon, frataget Trump hans titel som forretningsambassadør for Skotland.

En talsperson for den skotske regering siger ifølge britiske medier, at Trumps udtalelser viser, at han »ikke længere er i stand til at være forretningsambassadør for Skotland.«

Donald Trump, hvis mor var en skotsk immigrant fra Isle of Lewis, og som i øvrigt ejer to golfbaner og et hotel i Skotland, har været medlem af GlobalScot, et netværk for forretningsledere, entreprenører og direktører med tilknytning til Skotland, siden 2006 - det er dermed også slut.

I den skotske by Aberdeen har Robert Gordon Universitetet samtidig frataget Trump den æresdoktortitel, som han fik i 2010.

»I løbet af den nuværende amerikanske valgkamp, er hr. Trump kommet med en række udtalelser, som er fuldstændig uforenelige med universitets etos og værdier. Universitetet har derfor besluttet at tilbagekalde ærestildelingen,« udtaler en talsmand for universitetet ifølge BBC.

Donald Trump har som præsidentkandidat gjort sig til en ekspert i kontroversielle udtalelser, men den seneste om at forbyde muslimer indrejse i USA, har vakt så stort postyr, at selv Det Hvide Hus følte sig nødsaget til at reagere. Således sagde en talsmand for regeringen, at Donald Trumps ord diskvalificerede ham som præsidentkandidat i USA.

Trump fastholder dog, at mens politikere kritiserer ham, har han ikke hørt et ondt ord fra den amerikanske offentlighed, som ifølge præsidentkandidaten forstår synspunktet.