Alle 150 på Airbus-fly formodes dræbt
Ifølge Frankrigs præsident Hollande kommer ofrene formentlig fra Spanien, Tyskland og Tyrkiet.
Et tysk Airbus-fly med 150 ombord styrtede tirsdag formiddag ned i et øde område i de sydlige fransk alper.
Flyet af typen Airbus A320 er fra lavprisflyselskabet Germanwings, som er ejet af tyske Lufthansa, og det styrtede ned ved Meolans-Revels mellem byerne Barcelonnette og Digne-les-Bains.
Germanwings, som har skifte farverne i sit logo ud med grå og sort, bekræftede omkring kl. 13.30, nogle timer efter at det var sket, at flystyrtet var en realitet.
”Vi må desværre bekræfte, at fly 4U9525 på flyveturen fra BCN (Barcelona, red.) mod DUS (Düsseldorf, red.) er forulykket over de franske alper,” lyder det på Twitter, hvor selskabet fastslår, at der var 144 passagerer og 6 besætningsmedlemmer om bord.
Vragresterne fra flyet er ifølge en talsmand for den franske indenrigsminister blevet fundet.
Redningsmandskab er sendt til nedstyrtningsstedet, oplyser regionens leder Eric Ciotti til nyhedsbureauet AP, ligesom den franske indenrigsminister skal være på vej til stedet, som tilsyneladende kun er tilgængeligt fra luften.
CNN oplyser, at de omkomne bliver fløjet i helikopter fra ulykkesstedet og til en skole i nærheden.
Flyovervågningstjenesten Flightradar24 skriver, at flyet skulle have forladt Barcelona kl. 9.35, men først fløj derfra kl. 10.
Indledningsvist lød det fra de franske luftfartsmyndigheder, at piloten foretog et nødkald, før flyet forsvandt fra radaren kort før kl. 10.40, men det er siden blevet afkræftet.
Frankrigs præsident Francois Hollande har på fransk tv betegnet flystyrtet som ”en tragedie på vores jord” og sagt, at man næppe skal regne med at finde overlevende.
Ifølge præsidenten var der formentlig ingen franskmænd om bord, og man mener, at ofrene kommer fra Spanien, Tyskland og Tyrkiet.
Den spanske premierminister Mariano Rajoy kaldte det ”en tragedie” på spansk tv og sagde, at han har talt med Angela Merkel og den spanske konge Felipe, som netop er på besøg med sin hustru i Frankrig. Kongeparret har dog valgt at afslutte besøget før tid pga. ulykken.
Den tyske kansler Angela Merkel optrådte ligeledes på tv, hvor hun udtrykte sin og de øvrige ramte landes sorg over ulykken. Samtidig fortalte hun, at Tyskland, Frankrig og Spanien er blevet enige om at hjælpe hinanden med opklaringen. Kansleren rejser til ulykkesstedet onsdag.
Lufthansas direktør, Carsten Spohr, skrev tidligere tirsdag på Twitter:
”Vi ved endnu ikke, hvad der er sket med fly 4U 9525. Vores dybeste medfølelse går til familierne og vennerne til vores passagerer og personale på 4U 9525. Hvis vores frygt bliver bekræftet er dette en mørk dag for Lufthansa. Vi håber at finde overlevende.”
Den tyske udenrigsminister Frank-Walter Steinmeier siger i en pressemeddelelse:
”I denne svære stund er vores tanker hos alle dem, som har grund til at frygte, at deres nærmeste er blandt passagererne eller besætningen.”
Årsagen til flystyrtet står ikke klart, men vejret skal have været fint. Samtidig afviser de tyske sikkerhedsmyndigheder ifølge dpa, at der skal være tale om terror.
Flightradar24 oplyser på Twitter, at sidste kontakt med flyet var kl. 10.39.
På det tidspunkt befandt flyet sig i ca. 2 kilometers højde (6.800 fod) over de sydlige franske alper.
Kort før styrtet havde flyet mistet højde svarende til 1.000-1.300 meter i minuttet, hvilket svarer til en almindelig indflyvning til landing i en lufthavn, oplyser flightradar24.
Flyet skulle være landet i Düsseldorf kl. 11.55.
Ifølge flightradar24 er A320-flyet med produktionsåret 1990 et af de ældste i aktiv tjeneste.
Germanwings holder pressemøde kl. 15.