Ubådsjagten i Skærgaarden: Nu er der kontakt
Jagten på det mystiske fartøj i Skærgaarden ved Stockholm har nu båret frugt.
Den storstilede eftersøgning, som nu kører på femte døgn i Skærgaarden ved Stockholm, har muligvis givet pote. Det skriver flere svenske medier.
Ifølge medierne har minesøgerskibet HMS Stockholm fundet 'noget'. De oplyser ikke hvilken form for kontakt, eller hvad det er for et fartøj, skibet har fået kontakt til.
Flere svenske militærskibe er nu på vej mod flådebasen Muskö, og det kan betyde, ifølge den svenske avis Expressen, at operationen er afsluttet. Tidligere var der stor militær tilstedeværelse i området omkring Ingaröfjärden i Skærgaarden, så det er angiveligt her, at kontakten er etableret.
Det russiske handelsskib NS Concord, som af flere medier er blevet omtalt som "moderskibet", har muligvis en rolle i sagen, men hvilken er indtil videre ukendt. Skibet er på vej mod Primorsk i Rusland efter at have ligget stille ca. 50 sømil øst for Sverige. Den stockholmske kystvagt har hele dagen forsøgt at få fat i handelsskibet via radio, men skibet har ifølge Expressen ikke besvaret opkaldene.
Det svenske forsvars pressetjeneste vil ikke udtale sig om den aktuelle aktion.
"Det bliver interessant at se, om vi nu ser en forøgning i aktiviteten fra det svenske forsvar. Når nu ikke forsvaret vil udtale sig, så må vi se efter indikationer på, hvad det her kan være," siger Jacob Westberg, der er forsker på Försvarshögskolan direkte fra Expressens livedækning af jagten.
Expressen skriver, at skibet HMS Stockholm angiveligt har kastet et orange kabel i havet, hvorpå der skulle være monteret en hydrofon. En hydrofon bruges til at lytte efter lyde og bevægelser i havet. Derudover skulle skibet også have søsat en ubemandet ubåd, til at undersøge området med.
Tidligere i dag blev et russisk rekognosceringsfly spottet over Østersøen. En F-16 jager blev sendt op af Natos baltiske luftenhed for at overvåge situationen, men rekognosceringsflyet holdt sig hele tiden i internationalt farvand.
Den lettiske her skriver på Twitter:
NATO Baltic Air Policing QRA F-16 jets on 21 OCT scrambled to intercept RU Armed Forces Il-20 over the Baltic Sea.
— NBS (@Latvijas_armija) 21. oktober 2014
Det svenske forsvars øverstkommanderende general, Sverker Göransson, har udtalt på et pressemøde, at han finder det dybt alvorligt, at nogen krænker de svenske grænser med ubåde. Han hverken be- eller afkræftede, om forsvaret havde fået kontakt til noget.
Hans eneste kommentar til den påståede kontakt er, at man igennem rapporterne i området kan konstatere, at der sker noget netop nu.
Han siger dog, at hvis man får kontakt til en ubåd, så vil man forsøge at tvinge den op til overfladen.
Han fortæller også, at man vil fortsætte eftersøgningen, indtil det ikke længere giver mening.
Det svenske forsvar vil tirsdag aften holde et pressemøde, hvor de formentlig vil informere om dagens 'kontakt'.
Efterforskningen består både af skibe, fly og dykkere. De forsøger alle at lokalisere fremmed undervandsaktivitet i området ved Skærgaarden. En udsendt fra Expressen fortæller, at den aktivitet, der tidligere rådede på området, er faldet mere til ro, og at det virker som om, at aktionen er afsluttet.
Spekulationerne går på, at der kan være tale om en russisk ubåd. Russerne har tidligere vist en aggressiv tilstedværelse i luftrummet omkring Stockholm. Rusland har dog afvist at det er deres ubåd og har i stedet beskyldt Holland for at stå bag. Det har Holland dog også afvist.