Dansk øjenvidne: De skød i flere minutter
25-årige Anton Iversen gik forbi restauranten Le Petit Cambodge, et øjeblik inden terrorister åbnede ild mod gæsterne.
Anton Iversen var på vej hjem til sin lejlighed i den anden del af Paris, da han hørte larmen lige bag sig.
Han og en veninde havde netop passeret restauranten Le Petit Cambodge, da han hørte den. Klokken var omkring 21.30. Måske var det en container, der var væltet, tænkte han. Men så kiggede han sig over skulderen og så en antal mennesker ligge livløse på fortovet foran restauranten.
”Le Petit Cambodge er en hip restaurant, der altid er fyldt med unge mennesker. En af mine gode venner var der og spise forleden. Der plejer altid at stå mellem 20 og 30 mennesker og ryge ude på fortovet, men da jeg kiggede mig over skulderen, stod der ingen. Jeg så gnister og røg, og der lå mange mennesker på jorden. Jeg kunne ikke se, om de var levende eller døde.”
25-årige Anton Iversen, der arbejder som filmklipper i Paris, mærkede straks panikken brede sig i gaden.
”Folk begyndte at løbe ned ad gaden, og nogle råbte, at det var den forkerte vej. Vi vidste ikke, hvad der skete, og hvor det farlige var. Det, som viste sig at være skud, blev bare ved og ved. De skød i flere minutter. To eller tre minutter. Mindst. Det var først, da jeg var kommet langt væk, at lyden blev svag.”
Anton Iversen havde været ude og drikke en øl med en veninde. Han ville tidligt hjem, da han skulle op og arbejde lørdag morgen. I flugten fra restauranten kommer Anton Iversen og veninden væk fra hinanden.
”Jeg fanger en taxa og får fat i hende på telefonen. Hun har gemt sig i kælderen under en bar og kan fortælle, at der er blevet skudt mod folk. Det var først, da jeg kom hjem i min egen lejlighed, at det gik op for mig, at der var tale om et koordineret terrorangreb. Tænk, hvis jeg var gået forbi restauranten ét minut senere? Vi var så tæt på.”
Lørdag formiddag stod Anton Iversen og kiggede ud af vinduet fra sin lejlighed i Luxembourg-kvarteret i Paris.
”Der er nærmest ingen mennesker på gaden, hvilket er helt usædvanligt på en lørdag. Metroen er lukket, alt er lukket. Mit arbejde er aflyst. Jeg er meget påvirket af det, der er sket. Jeg har talt med mine venner, og alle er helt ude af den. Jeg bor et stykke væk fra den angrebne restaurant, men jeg har flere venner, som bor lige i det kvarter, og de er for alvor bange. Man har virkelig ramt et område, hvor der bor mange unge mennesker.”
Anton Iversen har boet i Paris et års tid og oplevede også angrebet mod Charlie Hebdo i januar.
”Stemningen var ekstremt trykket i januar, især fordi der kom flere angreb i dagene efter. Jeg håber virkelig, at det stopper nu. At man fanger de skyldige, så det kan få en ende. Jeg kan mærke vreden, fordi man rammer fuldstændig uskyldige mennesker. Det har været et vildt år, og min mor synes, at jeg skal komme hjem nu, men jeg har stadig mod på at være her.”