Kæmpefoto af Trump og Epstein cirkulerer i Windsor før Trump-besøg
USA's præsident besøger onsdag kong Charles i Windsor, hvor en lastbil med Trump-Epstein-foto kører rundt.
En lastbil med et stort billede af USA’s præsident, Donald Trump, og den afdøde seksualforbryder Jeffrey Epstein kører onsdag rundt i den engelske by Windsor, hvor Trump skal besøge kong Charles.
Det skriver det britiske medie BBC.
- Velkommen til Storbritannien, Donald, står der på siden af lastbilen - under billedet af Trump og Epstein.
Trump og hans hustru, Melania, er på statsbesøg i Storbritannien.
Tirsdag blev fire personer anholdt, efter at billeder af Trump og Epstein blev projiceret op på et af Windsor Castles tårne.
Præsidenten var venner med Epstein i 1990’erne og begyndelsen af 00’erne.
Jeffrey Epstein blev i 2019 varetægtsfængslet i en omfattende sag om påstået misbrug af mindreårige og menneskehandel. Han begik selvmord i en fængselscelle i New York senere samme år.
Han fik i 2008 en dom for at have opfordret en mindreårig til prostitution og blev registreret som seksualforbryder.