Perus politi tager alternative metoder i brug
Perus politi har taget forklædningskunst med sig i sine aktioner mod hovedstadens kriminelle.
»Jeg hader julen og kriminelle,« siger den dansende Grinch til kameraet.
En peruviansk politienhed har forfinet forklædningens kunst.
Forklædt som den julehadende karakter Grinchen slår en politibetjent døren ind til mistænkte narkosmugleres hjem med en stor mukkert.
Videoen er delt af Perus nationale politikorps.
Det er særenheden kendt som Grupo Terna, der stod bag fredagens aktion.
Ved strandresortet San Bartolo ud til hovedstaden Limas sydlige strande kommer Grinchen løbende i julemandskostume.
Grinchen havde deltaget i en juleaktivitet inden aktionen, for at politiets tilstedeværelse i området ikke blev opdaget, fortæller Carlos Lopez, der er oberst i Perus nationale politikorps og leder af Grupo Terna.
Og det er ikke første gang, at politichef Carlos Lopez gør brug af forklædte politifolk.
Til halloween i år slog tog betjente fra samme enhed til mod en lokal narkobande forklædt som superheltene Wolverine og Deadpool.
»Vi er specialister i forklædning,« sagde Carlos Lopez i den forbindelse til nyhedsbureauet Reuters.
I denne omgang var det Dr. Seuss-karakteren Grinchen, der notorisk hader jul og gør sit for at ødelægge den, som slog til mod de intetanende smuglere.
På videoen øverst i artiklen kan man se dem anholde tre mistænkte og gennemrode bygningen, hvor de finder små hjemmefoldede indpakninger med hvidt pulver.
Myndighederne oplyser, at de fandt kokain sammen med vægte og sier til fremstilling. De tre anholdte ville blive fremstillet i retten.
Ifølge FN’s kontor for narkotika og kriminalitet er Peru en af de tre største producenter af kokaplanten.