Titusindevis af laks blev fanget af jordskred - nu skal de flyves ud med helikopter
Et jordskred i Canada forhindrer tusindevis af laks i at nå deres gydested.
En sindrig aktion er ved at skulle udføres i Canada, efter et jordskred har blokeret for titusindevis af laks’ vej til et gydested.
Jordskreddet har fundet sted på en strækning af Fraser-floden i delstaten British Columbia og blev opdaget i juni.
Siden har myndighederne arbejdet på at finde en løsning. For hvis den store klynge af laks ikke kan nå frem til gydestedet, frygter eksperter ifølge CBC, at bestanden kan blive katastrofalt formindsket.
Siden jordskreddet og dets konsekvens blev opdaget, har der i Canada været spekuleret en del over, hvordan man kan hjælpe laksene.
Denne weekend offentliggjorde de statslige fiskerimyndigheder sammen med delstatsregeringen i British Columbia så, at løsningen bliver en flyvetur med laksene henover forhindringen.
Forberedelserne er allerede gået i gang, ved at man ved en af flodens bredder udgraver en særlig dam, hvor man håber, at kunne lede laksene hen.
Når fiskene er samlet i dammen, vil man med net hejse dem op i en række store aluminiumstanke på 770-2.700 liter, som man med helikopter flyver frem til gydestedet.
Tankene bliver udstyret, så man kan ilte vandet undervejs.
»Operationen har til hensigt at transportere laksene sikkert forbi blokeringen så hurtigt som muligt,« lyder det ifølge CBC fra myndighederne.
Mens man forbereder den store udflyvning, er biologer også gået i gang med at udstyre en del af laksene med sendere, så man kan spore dem senere hen.
Mens helikopterplanen er blevet forfinet, har arbejdere også kæmpet med at fjerne nogle af de største sten, som lige nu besværliggør laksenes vej. Selvom det har hjulpet omkring 700 laks med at nå forbi de kraftige vandfald, jordskreddet har skabt, er det dog stadig ikke tilstrækkeligt til, at resten af laksene kan nå forbi.