• For abonnenter

DF raser over dansk Schengen-støtte til Bulgarien

Danmark støtter nye lande i Schengen-samarbejdet, men det vil øge risikoen for kriminalitet og migration, mener Dansk Folkeparti.

Artiklens øverste billede
Bulgarien har opført et hegn på 271 kilometer for at beskytte EU mod migranter. Det er tegn på, at landet er klar til også at blive optaget i Schengen-samarbejdet, mener udlændingeminister Inger Støjberg (V). Dansk Folkeparti er uenig. Foto: Martin Kaae


Dansk Folkeparti er forundret over, at den danske regering støtter en udvidelse af Schengen-området med optagelse af de to østeuropæiske EU-lande Bulgarien og Rumænien, der presser på for at komme ind.

»Allerede i dag ser vi en række organiserede kriminelle komme fra Østeuropa, og det vil kun blive værre, hvis man fjerner

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.