Fortsæt til indhold
International

FAKTA: Over 1000 danske soldater til enorm Nato-øvelse

Trident Juncture 2018 er den største Nato-øvelse i flere år. Danmark bidrager med blandt andet specialistteam.

/ritzau/

Den store NATO-øvelse Trident Juncture 2018 får skarp kritik fra både den russiske regering og den russiske ambassade i Oslo, der opfatter øvelsen som "antirussisk".

Her er fakta om øvelsen, hvor det danske militær yder et væsentligt bidrag på over 1000 mænd og kvinder:

* Scenariet, der skal øves, er et udefrakommende - formentlig russisk - angreb på et Nato-land, der i givet fald vil udløse alliancens artikel 5, den såkaldte musketered. Øvelsen skal sikre, at Nato-styrker er trænet til at imødegå trusler.

* Den finder sted fra 25. oktober til 7. november 2018 i det centrale og østlige Norge, Nordatlanten, Østersøen samt luftrummet over Finland og Sverige.

* Der er omkring 50.000 deltagere fra 31 NATO- og partnerlande. Tilsammen bidrager cirka 250 fly, 65 skibe og op til 10.000 køretøjer til øvelsen.

* Den danske hær deltager med en bataljonskampgruppe (850 soldater). De vil indgå i den fjerde britiske brigade.

* Danmark bidrager også med en enhed på cirka 60 specialister til at håndtere blandt andet kemiske, biologiske og nukleare trusler.

* Søværnet deltager med støtteskibet "Esbern Snare" og inspektionsskibet "Hvidbjørnen". Samlet er cirka 230 danske soldater fordelt på de to skibe

* Flyvevåbnet deltager blandt andet med to helikoptere, som udfører taktisk troppetransport. Der er tilknyttet cirka 75 personer til helikopterne.

Kilde: Forsvaret og Ritzau.

Artiklens emner
Nato