Fortsæt til indhold
Indland

Politiet opretter ny mobil politienhed på Nørrebro

Flere patruljer vil også blive »låst« til området.

Københavns Politi vil indsætte endnu en mobil politistation på Nørrebro, oplyser det til TV 2 mandag.

Det sker efter den seneste tids mange skyderier på åben gade. Politiet har besluttet, at det vil være mere til stede på Nørrebro i København.

Der vil foruden endnu en mobil politistation også blive indsat flere patruljer, som vil blive »låst« til området.

»Man vil opleve et politi, der er massivt til stede på Nørrebro. Der vil være mere end dobbelt så mange patruljebiler til stede,« siger chefpolitiinspektør ved Københavns Politi, Jørgen Bergen Skov, til TV 2.

Med den øgede indsats imødekommer politiet en efterlysning om mere synligt politi, som er kommet fra flere borgere på det seneste.

Chefpolitiinspektøren oplyser desuden, at Københavns Politi også får assistance fra andre politikredse.

Torsdag morgen rullede den første mobile politistation ud på Nørrebros gader.

Det skete efter, at både Københavns overborgmester, Frank Jensen (S), og beskæftigelses- og integrationsborgmester ,Anna Mee Allerslev (R), havde foreslået at indsætte mobile politistationer på Nørrebro, da Københavns Vestegns Politi tidligere har haft gode erfaringer med at slå sig ned i autoampere i særligt udsatte områder.