Fortsæt til indhold
Indland

Udlændinge på tålt ophold vil ikke flyttes til Jylland

Under halvdelen af personerne på tålt ophold går frivilligt ind i busser, der skal flytte dem fra Sandholm til midtjysk udrejsecenter.

En del af de 69 udlændinge på såkaldt tålt ophold lader sig ikke uden videre flytte fra Center Sandholm nord for København til det tidligere åbne fængsel Kærshovedgård ved Ikast i Midtjylland.

Der er tale om udlændinge, der ofte er dømt for grov kriminalitet og udvist af landet, men efter endt afsoning kan de ikke sendes ud, fordi de risikerer forfølgelse og tortur i hjemlandet.

Udlændingeminister Inger Støjberg har sagt, at hun vil gøre det utåleligt at være på tålt ophold og bl.a. sætte en stopper for, at en del af dem hidtil har levet normale familieliv i og omkring København.

Udlændingestyrelsen begyndte i forrige uge at sende de første af de 69 personer på tålt ophold af sted fra Sandholm i minibusser efter en plan, hvor der skulle seks personer med hver. Efter fire afgange er erfaringen dog, at under halvdelen dukker op på det tilsagte tidspunkt. Der skulle nu have været flyttet 24 personer til Kærshovedgård, men der er kun ankommet 10.

Socialdemokratiets retsordfører, Trine Bramsen, opfordrer udlændingeminister Inger Støjberg til at sørge for, at flytningerne bliver gennemført.

»Det går jo ikke, at den plan, som vi har vedtaget, ikke bliver udført i praksis,« siger Trine Bramsen med henvisning til en aftale, som regeringen, de borgerlige partier og Socialdemokratiet indgik i juni om at stramme vilkårene for personer på tålt ophold.

Inger Støjberg peger på, at hun i næste måned fremsætter et lovforslag, der udmønter denne aftale. Her skærpes kontrollen med og straffen for manglende overholdelse af opholds- og meldepligten. Dømmes udlændinge på tålt ophold for udeblivelse, skal de i fremtiden afsone en del af deres straf i elektronisk fodlænke på udrejsecentret Kærshovedgård, siger hun. Samtidig forsikrer hun, at de personer, der er forsvundet i forbindelse med overflytningen til Kærshovedgård, nu er efterlyst af politiet.

»Jeg havde naturligvis gerne set, at den skærpede straf kunne bruges allerede nu, men jeg vil gerne understrege, at de udlændinge, som udebliver fra Kærshovedgård, allerede i dag kan straffes for manglende overholdelse af opholds- og meldepligten. Myndighederne begynder at tælle overtrædelser, så snart det er konstateret, at udlændingen ikke overholder sine forpligtelser,« lyder det i en skriftlig udtalelse fra ministeren.