• For abonnenter

Hvor står vi så, hvis moderate moskéer viser sig at være ekstreme?

To tunger: Skjulte optagelser fra en imam i det, der blev anset for at være en mønstermoské, har vakt opsigt. Hvad ville man finde, hvis man også lavede skjult kamera i resten af landets ca. 150 moskéer?

Artiklens øverste billede
Imam Radwan Mansour er kommet i modvind, efter at han på skjult kamera opfordrede en voldsramt kvinde – TV 2’s ”muldvarp” – til ikke at melde ægtemanden til politiet. Desuden fik hun at vide, at hun måtte finde sig i, hvis han ville tage en kone nummer to. Arkivfoto: Mathias Svold

Maher Taha tager en kuglepen frem og banker den ganske forsigtigt mod sin håndryg. Det er sådan, det skal forstås, når der tales om, at en muslimsk mand slår sin kone, forklarer han.

Og det er det, imam Radwan Mansour taler om, når han i dokumentarudsendelsen ”Moskeer bag facaden”, der blev sendt på TV 2 torsdag aften, råder

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.