Tre husstande i Lemvig bliver hjemme trods evakuering
Midt- og Vestjyllands Politi ved ikke, hvornår evakuerede borgere i Lemvig kan vende tilbage til deres huse.
Midt- og Vestjyllands Politi har afsluttet evakueringen af borgere i Lemvig, som begyndte tidligt søndag morgen. Det skete da prognoser viste, at vandstanden ville stige i Limfjordsbyen.
Enkelte borgere valgte dog at blive hjemme, da politiet ringede på døren for at bede dem forlade huset.
- Tre husstande har pt. valgt at blive i deres hus. De er blevet orienteret om, at en ambulance vanskeligt kan nå frem til dem på grund af vand i gaderne, står der i en pressemeddelelse fra Midt- og Vestjyllands Politi.
Politiet kan ikke på nuværende tidspunkt udtale sig om, hvornår borgerne kan vende tilbage til deres huse igen.
Det er fire gader i Lemvig, som er blevet evakueret. Det drejer sig om Fjordlystvej, Fjordvænget, Tannebækvej og Rønbjerghage, som ligger tæt nede ved vandet.
Foreløbig har 55 borgere henvendt sig til evakueringscentret i Lemvig, skriver politiet.
I Skive stiger vandet hurtigere end beregnet, skriver Midt- og Vestjyllands Politi.
En enkelt vej er afspærret på grund af oversvømmelse.
Ved havnen er en vej blevet afspærret på grund af "for mange nysgerrige tilskuere".
- Borgere bedes derfor holde sig væk fra havneområdet, så beredskabet kan få plads til at udføre deres arbejde, lyder det i meddelelsen.