Fortsæt til indhold
Indland

Henrik Qvortrup sigtet i Se og Hør-sag

To tidligere chefredaktør for Se og Hør har fået deres hjem ransaget. De er begge sigtet i sagen.

To tidligere chefredaktører for Se og Hør fik torsdag morgen et uventet besøg af politiet.

Deres hjem på Frederiksberg og i Nordsjælland er blevet ransaget og den ene af dem - Henrik Qvortrup - var desuden i en kort periode anholdt af politiet.

Den anden - Kim Henningsen - blev ikke anholdt på grund af sygdom, oplyser politiet.

"Ransagningerne i dag er sket for at sikre beviser hos de mistænkte," siger politiinspektør Bent Isager-Nielsen fra Københavns Vestegns Politi i en pressemeddelelse.

Forlod sit job

Som chefredaktør på Se og Hør er Henrik Qvortrup i de seneste uger blevet anklaget for at stå bag samarbejdet med den såkaldte "tys-tys"-kilde - en it-ekspert med job på Nets - der angiveligt har foretaget ulovlig overvågning af kendte og kongeliges kreditkort igennem flere år.

Sagen har blandt andet kostede Henrik Qvortrup jobbet som politisk kommentator på TV2.

Henrik Qvortrup siger til TV2 News, at han vil erklære sig uskyldig, men han vil først uddybe sagens detaljer overfor politiet ved en afhøring i eftermiddag.

“Jeg glæder mig også til at kunne komme med min udlægning af de her mange påstande, der har været rejst i den seneste måned. Jeg synes, at der har været en lidt overgearet dækning af det her. Men fair nok, jeg kender om nogen betingelserne,” siger Henrik Qvortrup.

Ligner en badegæst

Qvortrup erkender dog, at han for syv år siden burde have "spurgt mere ind" til den såkaldte “tys-tys”-kilde.

“Hvis jeg havde spurgt ind, så var jeg måske blevet opmærksom på nogle ting. Det gjorde jeg ikke. Det beklager jeg, at jeg ikke gjorde”.

Hvordan påvirker sagen dig?

“Altså, nu står jeg jo her og ligner en badegæst, jeg har fri og kan gøre de ting, som jeg synes er rare: Hente min børn. De har pludselig oplevet at få en far, der kan hente dem i institutionen om eftermiddagen. Jeg sysler med nogle forskellige ting. Så den vej rundt har jeg godt. Men hvis du spørger mig - hvis jeg havde frit valg på alle hylder - om jeg ville have valgt det her forløb, som jeg har været igennem i de seneste uger, så er svaret selvfølgelig nej. Men jeg klarer mig, og jeg skal nok klare mig godt. Jeg er også meget fortrøstningfuld i forhold til, at jeg nu får mulighed for - i nogle kølige rammer - at forklare, hvordan jeg ser denne sag”.

Sigtet i sagen

Politiet vil dog ikke oplyse, hvordan Kim Henningsen stiller sig til anklagerne om, at han også har deltaget i samme forbrydelse.

Men ifølge hans forsvarer, advokat Kåre Pihlmann, nægter Kim Henningsen sig skyldig, oplyser ritzau.

Henningsen har endnu ikke udtalt sig offentligt om sagen.

Ifølge politiet er chefredaktørerne begge sigtet for medvirken til overtrædelse af straffelovens § 263 stk. 3, jfr. stk. 2 og § 299a, jfr. markedsføringslovens § 19, jfr. straffelovens § 23 samt overtrædelse af straffelovens § 299 stk. 2.

Politiet mener, at chefredaktørerne "i et større antal tilfælde" har benyttet sig af tys-tys-kilden til "uberettiget at have skaffet sig adgang til andre personers oplysninger hos IBM og Nets og mod betaling af et større beløb at udlevere de to firmaers forretningshemmeligheder i form af en række kendte personers kreditoplysninger til ansatte på Se & Hør".

"Der er nu rejst sigtelse mod centrale aktører i sagen, bl.a. journalister og chefredaktører på Se & Hør. Desuden er Aller Media A/S sigtet i sagen. Det samme er den 45-årige it-medarbejder, den såkaldte ”tys-tys-kilde," siger Bent Isager-Nielsen i pressemeddelelsen.

Politiet forventer at flere vil blive sigtet i sagen.