Københavns Lufthavn: DMI skød helt forkert
DMI får en stor del af skylden for det kaos, der opstod i Kbh. Lufthavn i forbindelse med stormen i mandags.
Mandagens voldsomme storm skabte store problemer for flytrafikken i Københavns Lufthavn.
Det var ellers på forhånd ventet, at problemerne mest ville være følgevirkninger fra andre europæiske lufthavne, som blev ramt af stormen.
Men stormen viste sig at blive både værre og vare i længere tid, end DMI havde varslet. Hvilket nu får Københavns Lufthavn til at kritisere DMI. Det skriver check-in.dk.
Forkerte prognoser
Prognoserne fra DMI ramte forbi på flere afgørende punkter.
Lufthavnen kritiserer DMI, fordi stormen ramte på et andet tidspunkt end forventet og var langt kraftigere end først varslet, ligesom den også varede i længere tid end forventet.
"Det, at den blev hængende længere end forventet, var næsten det værste. Det betød, at vi tog fly ned, der ikke kunne lande i andre europæiske lufthavne i den tro, at de kunne komme hurtigt af sted igen," siger Søren Hedegaard Nielsen, pressechef hos Københavns Lufthavn, til Jyllands-Posten.
Men da stormen blev hængende, var der til sidst ikke plads til flere fly i lufthavnen, hvilket betød, at planlagt fly ikke kunne lande.
Afhængige af DMI's prognoser
Lufthavnen har også selv vejrstationer, men når der er storm som den i mandags, er lufthavnen afhængig af DMI's prognoser for, hvordan stormen bevæger sig hen over landet.
Er det ikke deres job at sige noget om vejret?Søren Hedegaard Nielsen, pressechef hos Københavns Lufthavn.
Lufthavnens driftscenter træffer beslutninger på baggrund af DMI's prognoser. Derfor er det vigtigt for lufthavnen, at prognoserne er så nøjagtige som muligt.
Søren Hedegaard Nielsen mener ikke, at DMI bare kan undskylde sig med, at det er svært at forudsige vejret.
"Er det ikke deres job at sige noget om vejret? Vi forlader os jo på deres prognoser og planlægger ud fra det, vi var parate på alle leder og kanter, men prognoserne holdt ikke stik," siger han.
DMI er uforstående
DMI er uforstående overfor kritikken og vil i første omgang ikke kommentere kritikken.
"Der foreligger ingen henvendelse om utilfredshed med varslingen fra Københavns Lufthavn. Vi ønsker ikke at kommentere, før vi får en sådan henvendelse," hedder det i en mail fra kommunikationsafdelingen i DMI.
Banedanmark har også luftet kritik af DMI's varsler, som de ikke mener holdt stik.