Fortsæt til indhold
Indland

Her skal Nordsjællands supersygehus ligge

På en græsmark syd for Hillerød skal der bygges regionshospital for 3,8 mia kr.

En kæmpestor græsmark sydvest for Hillerød er nu endeligt udpeget som adressen for Nordsjællands største arbejdsplads i fremtiden, Nyt Hospital Nordsjælland.

Den endelige placering af supersygehuset på Overdrevsvejen blev tirsdag vedtaget af regionsrådet i Region Hovedstaden, og byggeriet er planlagt til at begynde i 2016.

Der var ingen overraskelser i regionsrådets beslutning, idet adressen på Overdrevsvejen hele tiden har været den foretrukne placering.

Ny s-stog-station

I marts blev en omfattende belysning af miljøkonsekvenserne og den nye s-togs-station ved sygehuset udsendt i offentlig høring. Men et halvt års offentlighedsfase har heller ikke født argumenter, der kunne ændre beslutningen.

"Det er glædeligt, at placeringen er endeligt besluttet. Det vil sikre de bedste adgangsforhold for både besøgende, patienter og medarbejdere samtidig med alle kan glædes over de smukke grønne omgivelser," siger Suzanne Aaholm, direktør for Hillerød, Helsingør og Frederikssund Hospitaler, i en pressemeddelelse.

Flere end 4.000 ansatte

Når hospitalet står færdigt, vil det være Nordsjællands største arbejdsplads med mere end 4.000 medarbejdere.

Over 5.000 patienter og besøgende vil dagligt lægge deres vej forbi hospitalet. Trafikalt vil hospitalet ligge tæt på både motorvej og den nye S-togs station, der bygges tæt på det hospitalet i 2020.

Projektet udbydes til arkitektfrupper fra februar 2012, og byggeriet begynder i 2016.

LINK: Læs mere på www.nythospitalnordsjaelland.dk