Fortsæt til indhold
Indland

Khaders parti hedder Ny Alliance

Naser Khaders nye parti kommer til at hedde Ny Alliance. Det afslørede Naser Khader da dagens pressemøde gik i gang.

Af LENE MØBJERG

Domænenavnet www.nyalliance.dk blev lørdag registreret i den radikale politiker Anders Samuelsens navn.

Det fremgår af DK Hostmaster, hvor man finde ud af, hvem der står bag en hjemmeside. Anders Samuelsen er sammen med Gitte Seeberg en del af Khaders hold, som mandag klokken 13.30 dukkede op i Landstingssalen.

Ny står med røde bogstaver, alliance med hvidt og baggrunden er blå. Et farvevalg med klare signaler til både højre og venstre i det politiske spektrum.

Det er stadig ikke muligt at besøge hjemmesiden nyalliance.dk, idet der afkræves kodeord for at få adgang.

Naser Khader bekræfter på sin hjemmeside, at han forlader Det Radikale Venstre.

"Jeg har i dag meldt mig ud af Det Radikale Venstre. Der er pressemøde kl. 13.30 på Christiansborg," lyder den korte besked fra det tidligere radikale folketingsmedlem.

Den radikale partiformand Marianne Jelved vil på et pressemøde i eftermiddag kommentere Naser Khaders og Anders Samuelsens afgang fra Det Radikale Venstre, og deres planer om at danne et nyt parti. Pressemødet forventes at finde sted ca. kl. 15.00 på Christiansborg.

lene.moebjerg@jp.dk