Fortsæt til indhold
Indland

Ung kvinde ny forsvarsordfører for Socialdemokratiet

Det unge folketingsmedlem Lotte Bundsgaard er blevet ny forsvarsordfører for Socialdemokratiet. Lotte Bundsgaard, som fylder 27 år senere i denne måned, afløser den 52-årige Ingrid Rasmussen, som faktisk selv er bagkvinde for generationsskiftet.

- Nu er forsvarsforliget på plads, og det kører over fem år. Så jeg synes, at jeg med sindsro kunne sige, at vi skal have nogle af de unge i sving. De skal have noget ansvar, og de skal vise, hvad de kan. Og den bedste måde, man gør det på, er selvfølgelig ved, at man delegerer noget af ansvaret ud, siger Ingrid Rasmussen til Ritzau. Og tilføjer: - Og jeg synes egentlig ikke, at vi har været så smaddergode til det i vores parti.

Allerede i sommer aftalte hun ordførerskiftet med gruppeledelsen og siden med Lotte Bundsgaard. Af samme grund fik Ingrid Rasmussen to nye poster i henholdsvis uddannelsesudvalget og erhvervsudvalget. Især det sidste vil hun bruge til i højere grad at slås for sit lokalområde, Storstrøms amt, hvor hun både bor og er valgt.

Desuden bliver hun siddende for formand for ligestillingsrådet, indtil det om nogle måneder bliver nedlagt. I øvrigt efter hendes eget forslag, da hun mener, at udviklingen er løbet fra denne konstruktion.

Trods overdragelsen af forsvarsordfører-posten til Bundsgaard fortsætter Ingid Rasmussen dog i Folketingets forsvarsudvalg, hvor hun har siddet siden 1987 og blandt andet er næstformand og leder af den danske NATO-parlamentariker-delegation.

- Skiftet sker på den allerbedste måde, når vi har sådan en som mig, der har siddet med stoffet i mange år, siddende bag ved, i stedet for at de unge bliver smidt lige ud i det og skal træde vande selv, siger hun.

Lotte Bundsgaard, som er uddannet lærer, kom i Folketinget ved valget i 1998. Hun blev valgt ind fra den fynske Otterup-kreds, som hun havde overtaget efter Ritt Bjerregaard. Selv om Bundsgaard var debutant, høstede hun med 17.598 personlige stemmer det niende-højeste stemmeantal ved valget.

Hun regner med, at hun i sin første tid på den ny ordførerpost især kommer til at beskæftige sig med alle de konkrete problemer, som opstår efterhånden som forsvarsforligets beslutninger bliver ført ud i livet. Men ellers vil hun meget gerne tale med om de store linier.

- Hele det forsvarspolitiske område bliver meget let indskrænket til tekniske debatter om kampvogne og flytyper. Det er ikke min indstilling til arbejdet. Jeg vil helst deltage i holdningsdiskussioner om, hvad vi skal bruge det til. siger Lotte Bundsgaard.

/ritzau/