Overblik: Det skete på valgnatten, mens du sov
Kommunalvalget levede fuldt ud op til forventningerne om spænding og drama. Som sædvanligt er overraskelserne mange, og nu, hvor støvet stille lægger sig, tegner der sig et klart billede af vindere og tabere. Her er fem af de vigtigste nedslag:
Av, av for S …
Socialdemokratiet og statsminister Mette Frederiksen fik ved kommunalvalget i 2021 et af sine dårligste kommunalvalg i flere årtier. Tendensen fortsætter fire år senere med yderligere tilbagegang. Ifølge Ritzau er Socialdemokratiet dog blevet det største parti ved kommunalvalget tirsdag med 23,2 pct. af stemmerne. Det er en tilbagegang på 5,2 procentpoint siden valget i 2021.
Og de andre partier ...
Næststørst bliver partiet Venstre med 17,9 pct. af stemmerne, hvilket er en tilbagegang på 3,3 procentpoint. De Konservative bliver det tredjestørste parti på landsplan med 12,7 procent af stemmerne. Det er en tilbagegang på 2,5 procentpoint. SF følger med 11,1 pct. af stemmerne, Enhedslisten med 7,1 pct., Dansk Folkeparti med 5,9 pct. og Liberal Alliance med en stor fremgang kommer lige derefter, viser de seneste tal fra DR.
De fire store byer ...
Anders Winnerskjold vandt for første gang et kommunalvalg som borgmesterkandidat for Socialdemokratiet i Aarhus. Og i Aalborg er Socialdemokratiet også stadig det klart største parti med 32,2 pct. af stemmerne, selvom partiet er gået tilbage. Her fortsætter Lasse Frimand Jensen som borgmester.
I skrivende stund er der ikke truffet endelige beslutninger om borgmesterkædens kommende ejere i de øvrige to storbyer endnu. Men i Odense er Socialdemokratiet trods tilbagegang stadig det største parti med 29,7 pct. af stemmerne, og i København er Enhedslisten igen største parti med 22,1 pct. Socialdemokratiet har her fået 12,7 pct. af stemmerne, hvilket er 4,5 procentpoint færre end i 2021, skriver Ritzau.
Sejr til Inger Støjbjerg ...
Danmarksdemokraterne har fået sin første borgmester. Det bliver partiets spidskandidat i Ringkøbing-Skjern Kommune, Mads Fuglede. Som konsekvens af valget stopper Mads Fuglede i Folketinget og opgiver sit mandat. Viceborgmester bliver stemmeslugeren Kristian Andersen fra Kristendemokraterne. Venstre, der hidtil har siddet på borgmesterposten, står uden for konstitueringsaftalen.
Fem regioner er blevet til fire ...
Region Sjælland og Region Hovedstaden er slået sammen til Region Østdanmark. Foreløbig er regionsrådsformandsposten kun faldet i hak ét sted - nemlig i Region Nordjylland, hvor Mads Duedahl (V) fortsætter på posten. Så dramaerne fortsætter.