Fortsæt til indhold
Indland

Forsker har analyseret 88 stadionprojekter. Nu har han en klar besked til aarhusianerne

Allerede for halvandet år siden analyserede Andreas Leed prisen på det nye stadionprojekt i Aarhus og konstaterede, at det var skudt helt forbi mål. Det ville blive langt dyrere. Nu har han ét klart råd og et kontroversielt forslag til politikerne, inden de fortsætter projektet.

Regningen på Aarhus’ nye stadion startede på 585 mio. kr.

Så lød den på 650 mio., så 741, og senest kunne Jyllands-Posten fortælle, hvordan regningen, inden den endelige kontrakt overhovedet var underskrevet, endte på 998 mio. kr.

Men aarhusianerne kan godt forvente, at prisen for det store prestigebyggeri skal endnu højere op.

Det vurderer Andreas Leed, der er head of data science hos konsulenthuset Oxford Global Projects. Normalt rådgiver han på baggrund af data fra 20.000 projekter om budgetter for megabyggerier langt større end det nye stadion i Aarhus.

Alligevel analyserede han prisen på nybyggeriet i Aarhus for halvandet år siden, hvor han sammenlignede byggeriet med 88 andre stadionprojekter fra rundt om i verden. Og konklusionen er klar:

»Det oprindelige estimat er urealistisk lavt for et stadionbyggeri som det nye stadion i Aarhus. Også når man taler om at bruge en hel milliard på det. Det nye budget er stadig ca. 200 mio. kr. lavere end gennemsnittet for stadionbyggerier, når vi ser på priser pr. tilskuerplads,« siger han og tilføjer, at alle sammenlignelige stadioner har kostet mere pr. tilskuer end det aarhusianske projekts oprindelige budget.

Fortravlet, fordyret og forsinket

Der er en række årsager til, at stadionprojektet i Aarhus bliver dyrere end den milliard, som politikerne i Aarhus forventes at godkende på et byrådsmøde i starten af december, siger Andreas Leed.

For det første har Aarhus Kommune meget travlt med at blive færdig med stadionbyggeriet. Også selvom det allerede er flere måneder forsinket, før man officielt er begyndt at bygge.

Imens det nye stadion i Aarhus bliver opført, skal den lokale superligaklub, AGF, nemlig spille kampe i forstaden Vejlby, hvor man også hasteopfører et mindre stadion. Her skal AGF’s kvindehold efterfølgende spille kampe.

»Derfor har man lavet en aggressiv tidsplan, så man allerede skal være færdig om et par år. Og det vil betyde, at kommunen kommer til at skulle indhente tid, når projektet bliver forsinket. Og det kan blive dyrt,« siger Andreas Leed.

Store dele af Aarhus Stadion er revet ned. Hvor den tidligere hovedtribune stod, bliver der i disse dage opført de første 12 hvide søjler af 100, som skal udgøre rygraden i det nye stadion.

For byggeprojekter som det i Aarhus er generelt længere tid om at blive opført, end man forventer, viser de historiske data, Andreas Leed bruger i sine analyser, når han skal rådgive om budgetter og tidsplaner på megabyggerier rundtom i verden.

For det andet er projektet med Andreas Leeds egne ord »umodent«. Det reelle grundlag for byggeriet er ganske enkelt ikke på plads.

Byggeriet har blandt andet vist sig allerede nu at være 142 mio. kr. dyrere, fordi beregningen af mængder og materialer har vist sig ikke at holde, ligesom det har vist sig, at der er blød jord under en nu nedrevet tribune.

»Entreprenører kan godt regne på mængder. Og omkostninger til materialer har faktisk været rimelig stabile de sidste år. Der kan godt være, at der har været lille prisudvikling, men det forklarer ikke den store merregning, der kommer her. Det tyder dermed på, at de oprindelige priser har været urealistisk lave.«

Stadion er revet ned

Andreas Leed bor desuden i Aarhus. Så det er også hans skattekroner, der skal gå til det nye stadionprojekt, nu hvor Aarhus Kommune, som Jyllands-Posten tidligere har beskrevet, skal æde en stor del af regningen.

Og derfor mener han, at politikerne skal overveje, om »det stadig er bedst, at vi bygger eller ikke«.

Også selvom det vil være meget dyrt at lade være.

Og det vil det. I en rapport fra den rådgivende ingeniørvirksomhed Rambøll, som kommunen har bedt vurdere, hvad konsekvenserne vil være af at standse byggeriet, kan man læse, at erstatningskrav for ikke at komme i gang med byggeriet hurtigt nok vil være »særdeles omfattende«, og at prisen for erstatningskravet vil »være over 1 mio. kr. om dagen og formentlig mere«.

Da daværende borgmester Jacob Bundsgaard (S) præsenterede planerne for det nye Aarhus Stadion, skete det sammen med Henrik Lind fra Lind Invest og Jens Bjerg Sørensen fra Salling Fondene. Begge fonde har forpligtet sig til at give 250 mio. kr. til byggeriet. Foto: Stine Schjøtler

»Lige nu står man i Aarhus i en situation, hvor man er begyndt at rive sit gamle stadion ned, inden man har ordentligt styr på, hvad det kræver at bygge et nyt. Så står man pludselig uden et stadion, og det lægger et pres på, at man kommer videre med det,« siger Andreas Leed og slutter:

»Sådan et pres kan gøre, at man træffer forhastede beslutninger, som ikke nødvendigvis er de rigtige. Hvis ikke kommunen passer på borgernes penge og overvejer grundigt, om projektet stadig giver økonomisk mening, risikerer de mere end de nuværende ca. 250 mio. kr. i ekstraudgifter. Budgetusikkerheden er stadig høj selv med det nye estimat på 998 mio. kr.«

Jyllands-Posten har været i kontakt med tidligere borgmester i Aarhus Jacob Bundsgaard (S). Han ønsker ikke at kommentere Andreas Leeds kritik, da han ikke mener, det vil »være passende«, at han udtaler sig om sagen, da han ikke længere er borgmester.

Har du et tip til os om Kongelunden og det nye stadion?
Så send en email til jonas.hvid@jp.dk