Dødsbilist mistænkt for sprit- og narkokørsel
En 35-årig mand, der er anholdt efter tredobbelt dødsulykke, mistænkes for at være påvirket af alkohol eller stoffer, oplyser Østjyllands Politi.
Den 35-årige mand, som er sigtet for at have dræbt tre mennesker, da han sent onsdag kørte frontalt ind i dem efter en overhaling nær Tranbjerg, mistænkes for at have være påvirket af narko, alkohol eller begge dele.
Derudover var han også frakendt retten til at køre bil. Det oplyser Østjyllands Politi til Jyllands-Posten.
Derfor er manden sigtet for tre tilfælde af uagtsomt manddrab, for vanvidskørsel, for kørsel uden førerret og er desuden mistænkt for at køre bil under påvirkning. Sidstnævnte skal en blodprøve fastslå.
I en pressemeddelelse udsendt kort før middag torsdag oplyser Østjyllands Politi yderligere, at den 35-årige mand flygtede fra ulykkesstedet og først blev anholdt, da en politihund fandt frem til ham.
»Vidner på stedet havde overværet episoden, mens andre efterfølgende havde set en mand flygte fra det andet af de involverede køretøjer. Den pågældende mand blev udfundet af en hundepatrulje fra Østjyllands Politi og anholdt kl. 23.03 nogle få hundrede meter fra uheldsstedet,« oplyser politiet og fortsætter:
»I forbindelse med sin anholdelse blev den formodede gerningsmand – en 35-årig mand med bopæl i Horsens – sigtet for at lægge hindringer i vejen for politiets arbejde, da han gjorde modstand.«
Ulykken skete, da den 35-årige mand sent onsdag aften på Landevejen nær Tranbjerg overhalede to biler. Herefter kolliderede han frontalt med en bil med fem ældre mennesker i. Tre blev dræbt på stedet og to alvorligt kvæstet.
Politiet oplyser i pressemeddelsen, at de tre dræbte var henholdsvis den 77-årige mandlige fører af bilen, en 86-årig kvinde og en 78-årig kvinde. Begge kvinder sad på bagsædet af bilen.
I bilen var to øvrige passagerer, en 79-årig mand og en 78-årig kvinde. De blev begge kørt til hospitalet i kritisk tilstand.
Politiet er ikke bekendt med, hvordan de to såredes tilstand er torsdag middag.
Da myndighederne ankom til ulykkestedet, lå bilen med de fem passagerer på taget i grøften, mens den 35-åriges bil lå på siden på vejen.
Det er ifølge Østjyllands Politi for tidligt at sige, hvor hurtigt manden kørte. En billinspektør skal nu undersøge hændelsesforløbet.
Ifølge Østjyllands Politi behandles den sigtede på hospitalet for mindre skader. Han vil formentlig blive fremstillet i grundlovsforhør torsdag klokken 14 ved Retten i Aarhus.
Den sigtede er fortsat indlagt på hospitalet, og han kommer derfor ikke til at være til stede under grundlovsforhøret.