Fortsæt til indhold
Indland

Helge Adam Møller spiser kage hver dag og drikker 18 genstande om ugen: Nu vil han slå Emil Thorups bodyage

Helge Adam Møller blev provokeret, da han læste, hvor »ekstremt og fanatisk« den 40-årige Emil Thorup havde levet for at få en bodyage på 37 år. Kan han, der spiser mange kager og drikker masser af vin, selv gøre det bedre?

Helge Adam Møller kan godt lide smørrebrød, og han nyder også gerne en bøf og et glas rødvin eller to.

Ja, faktisk er der vin på bordet fem gange om ugen. Og også gerne en Dry Martini inden aftensmaden. Han får kage hver dag og spiser lige det, han har lyst til, uden at skele til badevægten.

Den nu 80-årige, tidligere konservative politiker og folketingsmedlem blev derfor provokeret, da han for et par uger siden læste om tv-værten Emil Thorups vilde forsøg på at få et længere og sundere liv: ingen alkohol, ingen sukker, ingen kulhydrater – kun fisk, avocado-olie, fedt fra olivenolie, nødder, enkelte grøntsager og 50 daglige kosttilskud, lød opskriften.

»Jeg tænkte, at det lød meget ekstremt og fanatisk, og det triggede mig, at Emil Thorup kun var kommet cirka tre år ned i bodyage fra 40 til 37 år,« siger Helge Adam Møller, der var med på idéen, da Jyllands-Posten spurgte, om han ville stille op til en bodyage-måling.

Spørgsmålet er, om man kan have en bodyage, som ligger betydeligt under ens virkelige alder, selv om man spiser og drikker alt det, som man har lyst til?

Svaret skal findes i sundhedscenteret i Næstved, tæt på Helge Adam Møllers bopæl, hvor han denne fredag formiddag tropper op iført shorts og T-shirt. Han er klar til at blive undersøgt.

Det »plagsomme alternativ«

Longevity, der betyder langt liv, er en af de trends, som fylder meget i medierne – bl.a. fordi Emil Thorup, der har flere end 100.000 følgere på Instagram, har fortalt om det eksperiment, han har udsat sin krop for.

Igennem fire måneder rørte han hverken alkohol eller kulhydrater, han spiste kun mellem kl. 13 og 19, han indrettede hele sin dag efter at kunne sove godt, lyttede til beroligende lydbølger inden sengetid, gik i seng hver aften kl. 22 og sov med sovemaske, og han trænede mindst fem gange om ugen i et træningscenter – den sidste del af træningen så intenst, at han var ved at »brække« sig.

Alt sammen med det formål at opnå en lavere bodyage.

Den måde at leve på »ligger langt« fra Helge Adam Møllers livsstil. Han skrev derfor et læserbrev, hvor han kaldte Emil Thorup for en »sundhedsfanatiker«, og hvor han samtidig indikerede, at der findes bedre måder at holde sig ung på.

For da Helge Adam Møller sidst fik målt sin bodyage, var den 66 år.

»Så måske virker skummetmælk, havregryn, rugbrød, frugt, bøffer og rødvin kombineret med gå- og cykelture samt masser af golf bedre, end Emil Thorups plagsomme alternativ gør,« skrev han i læserbrevet.

Håber at være yngre

»Jeg ved, at jeg er 80. Jeg frygter, at jeg er 92-93, og så bliver jeg ked af det, men jeg håber, at jeg er 8-10 år yngre,« siger Helge Adam Møller og smiler.

Han har smidt sko og strømper og er klar til at stige op på Tanita-vægten.

Den vil om kort tid afsløre hans kropssammensætning og fordelingen af fedt, muskler og knogler. Og den vil kort derefter fastlægge hans krops metaboliske alder, den, der også kaldes bodyage.

Han træder op på vægten, oplyser alder og højde, som tastes ind på et display, og griber så fat i vægtens to håndtag. Igennem hans krop sendes et lavt elektrisk signal, der måler modstanden, når det passerer gennem væv.

20 sekunder senere er kropsanalysen klar. Han afventer nu, at resultatet af hans bodyage skal tikke ud af den printer, som er koblet sammen med Tanita-vægten.

Skålede og drak

Nogle af elementerne i longevity-livsstilen giver god mening, mener Helge Adam Møller.

»Jeg får normalt også otte timers søvn hver nat,« siger han og konstaterer, at mange i hans alder har søvnbesvær.

»Det har jeg ikke. Jeg går i seng ved halv tolv-tiden og falder i søvn med det samme. Jeg tror, at mange ældre menneskers søvnbesvær skyldes, at de bevæger sig for lidt. De sidder dagen lang i en lænestol og får ikke frisk luft. Og måske sover de endda til middag. De fleste dage går jeg over 10.000 skridt og har været ude at spille golf eller cykle. Det giver en naturlig træthed. Det var, ligesom da jeg var soldat. Jeg kunne altid sove, fordi jeg var naturligt træt af alt det, vi lavede.«

I aktion på Sydsjællands Golfklubs baner. Arkivfoto: Mik Eskestad

Helge Adam Møller pointerer, at han ikke har noget imod fanatikere – og nogen vil måske mene, at han også er fanatiker.

»Men jeg gør først og fremmest det, jeg synes er sjovt, og jeg spiser kun det, jeg kan lide. F.eks. godt med remoulade på fiskefileten, og jeg nyder en kold øl efter en golfrunde. Først en alkoholfri øl til at slukke tørsten og derefter en rigtig øl.«

»Jeg kan godt lide champagne, og jeg har tit naboerne inde, og så åbner jeg en flaske. Det lærte jeg af general Hillingsø, der var chef i en afdeling i Forsvarskommandoen i Vedbæk, hvor jeg som ung arbejdede hver mandag og onsdag, når der ikke var møder i Folketinget. Vi var seks yngre officerer og den gamle oberst. Når en af os unge havde lavet noget godt, fik vi besked af sekretæren om at stille på oberstens kontor, og så åbnede han en flaske champagne, og vi skålede og drak, inden vi gik tilbage til arbejdet. Den vane har jeg overtaget.«

Hvad er din opskrift på at holde sig ung?

»Bevægelse, bevægelse og bevægelse. Brug din krop. Vi er skabt i Stenalderen, og vores hjerne er ikke omstillet til, at vi nu lever i det 21. århundrede. Hjernen og kroppen tænker stadig, som om vi mænd er jægere, der pisker af sted for at fange et vildsvin, og kvinderne sørger for at bygge lejrpladsen op og hente vand 3 km væk. I dag bevæger to tredjedele af danskerne sig meget lidt. Jeg har det princip, at jeg bevæger mig meget. Jeg cykler, jeg går, og jeg kan ikke se en trappe, uden at jeg skal gå op ad den.«

»Når jeg for 10-15 år siden var på sommerferie med mine to teenagedøtre, havde vi den regel, at vi altid brugte trapperne, hvis vi boede på 7. etage eller derunder, og den regel følger jeg stadigvæk. Jeg har også altid gået fra Hovedbanen til Folketinget – ikke taget en taxa som mange andre. Det er den gratis motion, der batter. Man behøver ikke gå i fitnesscenter, men man skal cykle, gå og springe elevatorerne og rulletrapper over. I Folketinget havde vi en årlig debat om sundhed med sundhedsministeren, hvor sundhedsordførerne sagde alt det rigtige: mindre alkohol, ingen rygning, mere motion og hold vægten. Bagefter gik de uden for og røg en smøg og ventede på elevatoren.«

»Jeg elsker studenterbrød«

Når det handler om alkohol, lyder Sundhedsstyrelsens anbefaling på maksimalt 10 genstande om ugen. Helge Adam Møller drikker mere end det.

»Måske 18,« siger han efter at have talt lidt på fingrene.

»Jeg drikker rødvin i hvert fald fire, måske fem gange om ugen,« siger han og understreger, at han ikke drikker en hel flaske vin på én aften.

Han købte for mere end 20 år siden en speciel prop, som kan pumpe ilten ud af den åbne flaske, så vinen kan holdes god i en uge.

Det er ikke kun de flydende kalorier, som kommer indenbords.

En øl til frokost. Helge Adam Møller drikker omkring 18 genstande om ugen. Foto: Stine Bidstrup

»Jeg elsker studenterbrød. Jeg får kage hver dag. Hvis jeg skal forkæle mig selv, køber jeg en florentiner med masser af nødder. Jeg har isvafler i fryseren, og jeg har en grill ude på terrassen. Jeg kan godt lide en god bøf eller et stykke kylling med grøntsager til. Og så en isvaffel til dessert.«

I sommerhalvåret spiller han golf fire gange om ugen. Lige nu er han på en uges træningstur i Portugal, hvor der er træning om formiddagen med to pro’er og 18 huller hver eftermiddag.

»Jeg vil tro, at jeg er den ældste, der er med på turen, men jeg er nok også den med lavest handicap, nemlig 9, så det er meget sjovt,« siger Helge Adam Møller.

Fire gange om ugen er han i fitnesscenter, hvor han gennemgår et 40 minutters styrketræningsprogram. Ikke fordi det er sjovt, men fordi det er godt bagefter, og han har det godt med sin krop, når den er fit. Derudover laver han kropshævninger, squat, armstrækninger og træner styrken i sine hænder – hver eneste dag året rundt hjemme på stuegulvet.

»Med alt det, jeg spiser, ville jeg blive amerikaner-size, hvis jeg ikke var så aktiv.«

Så hellere dø

Er bøffer og rødvin godt for din sundhed?

»Ja, det er godt for den mentale sundhed. Bøffer og rødvin smager godt, og det er vigtigt for mig. Det er nok det, som jeg har mest imod den måde, som Emil Thorup har levet på. Jeg tvivler på, at han nyder kun at spise fisk og avocado-olier og ikke noget rugbrød med fuldkorn. For mig er der ikke noget bedre end en tyk skive groft rugbrød. Jeg har været rundt hos alle bagere i hele kommunen. Det bedste grovkernerugbrød får man hos bageren i Karrebæksminde. Hold op, det er godt. Med tandsmør på. Og måske en stegt sild og seks-otte cherrytomater til. Uhmmm, det smager godt.«

Indimellem spiser han havregrød, lavet i mikroovnen. Det tager et minut. Ellers står morgenmaden på skyr eller yoghurt med mysli og en amagermad – en skive rugbrød og skive franskbrød klappet sammen med et stykke ost i midten. Og så kan jeg godt lide et glas skummetmælk til. For 30 år siden var det sødmælk. Nu bruger jeg kun sødmælk i kaffen.«

Tænker du over, at du skal spise sundt?

»Nej, jeg spiser da frugt og grøntsager, og jeg ved godt, at en bøf med bearnaisesauce ikke er særlig sundt. Men det smager godt, og vi har kun ét liv.«

Hvad tænker du om longevity-fænomenet, hvor det går ud på at få et længere liv?

»De fleste af os vil gerne leve længere, men hvis det er på bekostning af, at man skal tvinge sig til at spise noget, som ikke er dejligt, skal sove med tape for munden og træne så hårdt, at man er ved at brække sig. Nej, så hellere dø lidt tidligere og have det sjovt, så længe det varer.«

Glad i låget

Printeren i lokalet sætter i gang, og ud kommer resultatet af Helge Adam Møllers bodyage.

»Den giver dig en alder på 65. Det er flot,« oplyser sundhedsmedarbejderen, som har foretaget testen.

Helge Adam Møller er godt tilfreds med resultatet af bodyage-målingen. Foto: Stine Bidstrup

»Den er købt. Så skal jeg have en Dry Martini i aften inden rødvinen,« lyder det storsmilende fra manden, hvis dåbsattest siger 80 år.

Hvordan føles det at være 65 år?

»Ha ha. Man bliver lidt glad i låget af det, for jeg var lidt bekymret for, hvad testen ville vise. Jeg havde håbet, at det ville ligge deromkring, men sidste år fik jeg en operation mod hjerteflimmer. Jeg spillede golf tre dage efter, men jeg vidste jo ikke, om det havde påvirket min biologiske alder. Det havde det heldigvis ikke, og det skyldes én ting: motion. Det er de små ting, jeg gør hver dag.«

Se Helge Adam Møller få sit resultat af bodyage-testen (Video: Stine Bidstrup/Benny Kjølhede):

Vil du have vores bedste Indblik-artikler direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis og få de fem nyeste artikler fra Jyllands-Postens Indblik-sektion hver dag kl. 16 - klik her, sæt flueben og indtast din mailadresse.