Fortsæt til indhold
Indland

Først blev afdelingsledelsen fredet i kræftsagen fra AUH. Nu fritages cheflæge og chefsygeplejerske fra tjeneste

Fyringer, protestopsigelser og regionsdirektørers exit. Efter flere måneders pres på den omstridte Mave- og tarmkirurgiske afdeling på Aarhus Universitetshospital bliver også afdelingsledelsen nu udskiftet.

Sagen om flere hundrede kræftpatienter, som på Aarhus Universitetshospital er blevet opereret for sent, får nu flere ansættelseskonsekvenser for de involverede.

Tirsdag er medarbejderne på den meget omtalte Mave- og tarmkirurgiske afdeling på Aarhus Universitetshospital blevet orienteret om, at både afdelingens cheflæge Charlotte Burchard Nørager og en chefsygeplejerske er blevet fritaget fra tjeneste ”indtil videre”.

Det sker efter massivt pres og begrundes bl.a. med, at afdelingen fortsat er i en ”meget alvorlig situation”, og at det går for langsomt med at genskabe samarbejdet på afdelingen - hospitalsledelsen vil undgå, at sagen får yderligere konsekvenser for ledere, medarbejdere og patienter i afdelingen.

Dermed har sagen kostet yderligere to chefer deres stillinger.

Først blev to hospitalsdirektører på Aarhus Universitetshospital, Poul Blaabjerg og Claus Thomsen, afskediget som konsekvens af, at 306 alvorligt syge kræftpatienter var blevet opereret op til to måneder for sent i forhold til de maksimale ventetider for kræft og flere af dem vildledt om deres muligheder for at blive opereret i udlandet.

Så sagde to helt centrale kirurger fra afdelingen op i protest mod, at afdelingsledelsen - særligt cheflægen - blev fredet på trods af, at sygehuset erkendte, at der var sket regelbrud i samtlige 306 patientforløb. De to kirurgers exit har affødt store problemer med at gennemføre de meget avancerede hipec-operationer, da de to står for stort set alle hipec-operationer i landet.

I sidste uge opsagde så både regionsdirektør Pernille Blach Hansen og den lægefaglige koncerndirektør i Region Midtjylland, Helene Probst, deres stillinger. Og tirsdag er afdelingsledelsen altså blevet fritaget for tjeneste ”indtil videre”.

Instrukser og pres

Sagen om de for sent opererede kræftpatienter kom frem i marts, da DR afslørede, at flere hundrede kræftpatienter på AUH-afdelingen ikke har fået den operationstid, som de har lovkrav på. Siden er antallet opgjort til 306 patienter, som i perioden fra januar 2022 til marts 2023 har fået behandling for sent i forhold til de lovfæstede maksimale ventetider for kræftpatienter. Nogle har ventet to måneder mere end de burde, og 40 af de 306 kræftpatienter er såkaldte hipec-patienter, som på AUH skulle have den særligt komplicerede kræftoperation, som i Danmark kun kan udføres på AUH. Patienterne blev aldrig tilbudt operation i udlandet.

En undersøgelse af sagen fra advokatfirmaet Poul Schmith/Kammeradvokaten konkluderede bl.a., at særligt hipec-patienter er blevet udsat for et klart ulovligt og utilbørligt pres af MTK-afdelingen.

Som Jyllands-Posten tidligere har afdækket, placerede tre patientansvarlige overlæger på hipec-området (herunder de to kirurger som senere forlod deres stilinger i protest) i maj i år ansvaret for ulovlige instrukser hos afdelingens cheflæge. I et brev til koncernledelsen i Region Midtjylland fastslog de, at der er flere forkerte oplysninger i de første redegørelser, som Aarhus Universitetshospital sendte til Sundhedsstyrelsen i sagen. Siden blev hospitalet bedt om at lave en helt ny redegørelse, og her erkendte sygehuset at der var sket et eller flere regelbrud i samtlige 306 patientforløb.

De tre overlæger sendte også en sønderlemmende kritik af afdelingsledelsen og især af cheflægen på MTK, Charlotte Buchard Nørager, som ifølge de tre overlæger ikke blot har afgivet forkerte informationer om sagen. Afdelingsledelsen har også udstukket ulovlige instrukser til afdelingens læger, lagt pres på lægerne om at tilbyde færre kræftpatienter den komplicerede hipec-operation, ligesom hun har tilsidesat hospitalets prioriteringsregler, lød det bl.a.

To af overlægerne – de to helt centrale kirurger Mette Møller og Jonas Funder – sagde kort efter op i protest mod, at sagen ingen konsekvenser fik afdelingens cheflæge.

Hvorvidt de to kirurger nu er på vej tilbage til afdelingen, efter at afdelingsledelsen nu er fritstillet, er endnu uvist. De har tidligere udtalt, at de gerne fortsætter i deres job, hvis cheflægen på afdelingen udskiftes.

Som ny cheflæge konstitueres overlæge, klinisk lærestolsprofessor og OP-programchef Ole Mogensen, mens Iben Schou-Hansen konstitueres som chefsygeplejerske.