Politikere dækker dundrende millionunderskud i kollektiv trafik med asfaltpenge
Busserne får lov at køre videre som vanligt lidt endnu, selvom pengene fosser ud af kassen.
De nye, gule bybusser fra Golden Dragon giver ikke meget lyd fra sig, når de ruller gennem byen på ren el.
Økonomien bag de gyldne drager er til gengæld så udfordret, at det er svært at overhøre.
For selvom de byder sig til med moderne og forureningsfri transport, hopper alt for få vejlensere ombord. Og kombineret med stigende energipriser har det gjort den kollektive trafik til en rigtig dårlig forretning for Vejle Kommune.
I 2023 forventer kommunen således et underskud på den kollektive trafik på 11 mio. kr., og det er desværre ikke et engangstilfælde. Fra 2024 og frem forventes underskuddet derimod at vokse med ca. 10 mio. kr. om året.
Det fremgår af referatet fra et møde i teknisk udvalg tidligere på måneden. Politikerne har drøftet udfordringerne ad flere omgange denne måned, og først i denne uge er de blevet enige. For som formanden for teknisk udvalg, Gerda Haastrup Jørgensen (V), siger:
»Der er formentlig nødt til at ske nogle ændringer.«
Vi skal kigge på vores kollektive trafik i et nyt lys.Gerda Haastrup Jørgensen (V), formand for teknisk udvalg
Det bliver dog ikke lige foreløbig.
Politikerne er i første omgang blevet enige om at lade den kollektive trafik fortsætte som oprindeligt planlagt »i hvert fald det kommende år«, fortæller udvalgsformanden. For de har brug for mere tid til at finde ud af, hvordan de økonomiske udfordringer skal løses.
»Vi skal have arbejdsro,« siger Gerda Haastrup Jørgensen og uddyber:
»Det kan være, vi skal rette nogle ruter ud, og det kan være, vi skal gøre nogle ting anderledes, så det bliver mere attraktivt at tage bussen. Men hvis vi siger; ”kom nu tilbage i vores busser”, og så samtidig siger, at vi for øvrigt laver det om, det går ikke.«
Mere bus, mindre asfalt
Teknisk udvalg har måtte finde penge til at dække næste års underskud andre steder. Udvalget fik en ekstraordinær driftspulje ved budgetforhandlingerne tidligere på efteråret, men den kan ikke dække det hele. Det kommer derfor også til at gå ud over kommunens asfaltprojekter.
»Det er klart, at vi skal lave nogle omprioriteringer. Vi mangler jo penge helt vildt. Derfor har vi bl.a. besluttet, at der ikke vil være ret mange penge til asfalt i et år,« siger Gerda Haastrup Jørgensen og svarer så selv på det mest oplagte spørgsmål:
»Nogle vil spørge, om vi så stopper med at lægge asfalt. Men nej, de vil stadig blive repareret. Det er ikke sådan, at vi rydder kontoen.«
Men hvorfor skal den kollektive trafik veje tungere end asfaltprojekter det kommende år, hvis folk ikke bruger den?
»Det er ikke, fordi der ikke kommer noget asfalt. Hvis der kommer huller i vejen efter vinteren, så er der penge til det. Men vi vil gerne kigge på, om flere vil finde det attraktivt at bruge vores busser, hvis vi gør tingene anderledes.«
Det kommende år skal bl.a. bruges på at indhente inspiration fra byer som Aarhus og Aalborg, der har omlagt deres kollektive trafik. For udvalget er ifølge formanden klar til at gå nye veje, når det kommer til kollektiv trafik.
»Vi skal kigge på vores kollektive trafik i et nyt lys,« siger hun og uddyber:
»Vores måde at drive kollektiv trafik på har været den samme i rigtig mange år, og der skal mere end kampagner til denne gang. Folk skal inddrages og svare på, hvad der kunne få dem til at tage bus. Det kunne jo godt være, at der var nogle af vores studerende, der kunne bruge vores busser i stedet for deres egen bil til ungdomsuddannelserne.«