Fortsæt til indhold
Indland
Artiklen opdateres

Korsør-borgere blev forgiftet: Nu har kommunerne fundet 145 nye adresser med mulig fluorforurening

En lang række brandøvelsespladser skal nu undersøges nærmere.

Syv år efter at miljømyndighederne anbefalede at få undersøgt brandøvelsespladser, har landets kommuner og regioner nu for første gang kortlagt nuværende og tidligere pladser, hvor der er risiko for forurening med giftige fluorstoffer.

Fredag har Danske Regioner indrapporteret 145 lokationer til Miljøstyrelsen. De skal nu undersøges nærmere, da det endnu ikke er fastslået, om de er forurenede eller ej.

»Det er rigtig godt, at vi nu har et overblik over brandøvelsespladser, så vi alle kan sætte turbo på arbejdet med at komme eventuelle forureninger til livs,« udtaler Heino Knudsen, formand for Danske Regioners Udvalg for Miljø og Ressourcer, i en pressemeddelelse.

På nogle af lokationerne er der allerede iværksat tiltag, men mindst 75 er aldrig blevet undersøgt.

Miljøstyrelsen satte gang i kortlægningen på bestilling fra miljøminister Lea Wermelin efter et samråd i Folketinget om en forgiftningssag i Korsør.

Her er 118 borgere blev forgiftet med fluorstoffet PFOS, der blev brugt i brandslukningsskum frem til 2011.

Skummet havde forurenet jorden omkring en brandskole, hvorfra regnvand blev ledt ned på en mark, hvor køer tilhørende en lokal kogræsserforening slubrede det i sig.

Efterfølgende blev køerne slagtet og fortæret af foreningens medlemmer.

Sagen fik miljøministeren til at bestille en oversigt over tidligere brandøvelsespladser med angivelse af, om de tidligere er blevet undersøgt for PFOS-forurening.

PFOS er identificeret som et såkaldt prioriteret farligt stof i EU’s vandrammedirektiv, fordi det bl.a. er kræftfremkaldende, det påvirker reproduktionen, og det er akut giftigt.

Det er samtidig svært både at nedbryde og udskille, og derfor kan det vandre gennem hele fødekæder og ophobe sig i kroppen på mennesker.

Allerede i 2014 fandt Miljøstyrelsen fluorstoffer i grundvandet, og styrelsen pegede særligt på brandøvelsespladser som en særlig risiko. Af samme årsag anbefalede styrelsen at undersøge disse brandøvelsespladser nærmere.

Ifølge Danske Regioner skal kommuerne nu tage stilling til, om der kan udstedes påbud til en forurener om at undersøge og oprense grunden. Hvis det ikke er muligt, overtager regionen sagen.

»Vi er nødt til at undersøge pladserne meget grundigt, før vi kan sige, om de er forurenede, og om det i så fald har en indflydelse på menneskers sundhed eller drikkevand. Jeg forstår godt, hvis nogen synes, at det burde gå hurtigere – men det er et ressourcekrævende arbejde, og det er vigtigt, at vi først prioriterer de steder, hvor risikoen er størst. Jeg kan garantere, at alle myndigheder arbejder så hurtigt som muligt,« siger Heino Knudsen.

Udover regionerne har Forsvaret også undersøgt sine arealer. Resultatet heraf foreligger dog endnu ikke. Miljøstyrelsen forventer også at bidrage med et antal lokationer tilhørende en nogle af landets mest forurenende virksomheder, som styrelsen fører tilsyn med.