Uromagere klyngede Mette Frederiksen-dukke op og krævede statsministeren "aflivet"
Københavns Politi oplyser søndag morgen, at man efterforsker episoden med den brændende dukke.
En demonstration mod coronarestriktionerne udviklede sig lørdag aften til sammenstød mellem politiet og uromagere, der er stærkt utilfredse med regeringen og ikke mindst statsminister Mette Frederiksen.
Ved Forum på Frederiksberg valgte nogle af demonstranterne at hænge en dukke forestillende Mette Frederiksen op i en lygtepæl. Om halsen havde dukken et skilt med teksten ”hun må og skal aflives”. Én af demonstranterne satte efterfølgende ild til dukken, som dog blev slukket igen.
Undervejs skrev politiet på Twitter, at man skulle holde sig væk fra H.C. Ørstedsvej og Rosenørns Allé på Frederiksberg, hvor demonstranterne opholdt sig på daværende tidspunkt.
Københavns Politi oplyser søndag morgen, at man efterforsker episoden med den brændende dukke. Fem personer blev desuden anholdt i forbindelse med demonstrationen, de er blevet afhørt og løsladt igen, lyder beskeden fra politiet.
Peter Dahl, chef for beredskabet i Københavns Politi, siger til Politiken, at man er bekymret over, at personer med tilknytning til Men in Black tilsyneladende på nettet har udvist interesse for de politiske partiers adresser.
»Vi har set demonstrationer hen over sommeren, efteråret og vinteren, som har været larmende uden at være voldelige og konfrontationssøgende. Men de seneste uger har vi i stigende grad set optrapning og konfrontation fra en af grupperne,« siger han.
Billederne af demonstrationen og ikke mindst den brændende dukke har skabt vrede blandt Folketingets politikere, som sent lørdag aften har reageret kraftigt mod demonstranternes opførsel.
»Fy for pokker. Det var dog et ubehageligt, faktisk skræmmende billede. Taget bogstaveligt så er det jo en opfordring til politisk motiveret drab på vores folkevalgte statsminister. Det hører ingen steder hjemme,« siger Socialdemokratiets politiske ordfører Jesper Petersen til Ekstra Bladet.
»Simpelthen uanstændigt at klynge en dukke op af statsministeren og sætte ild til den. Helt fint at være politisk uenige, men det her er under lavmålet og ikke fordrende for en konstruktiv dialog og debat,« skriver Venstres politiske ordfører Sophie Løhde på Twitter.
»Er folk da blevet bimlende vanvittige. Sådan gør vi ikke i Danmark,« skriver Konservatives formand Søren Pape Poulsen på Twitter.
»Ingen lytter til folk, der kammer så meget over,« lyder det fra K-profilen Rasmus Jarlov.
Liberal Alliances forlketingsmedlem Henrik Dahl har i et længere opslag på Facebook forklaret, hvorfor scenerne gør ham vred.
»Jeg er uenig med Mette Frederiksen på en række punkter. Men hendes ærlige optagethed af at hjælpe borgerne på de præmisser, hun mener, er de rigtige, og hendes demokratiske sindelag, fejler ikke noget. Mennesker, man er uenig med, har ikke - og jeg gentager: ikke - fortjent en voldelig død. Aldrig nogensinde,« skriver han.
DF’s Søren Espersen kalder på Twitter uromagerne for »slyngler«, mens Enhedslistens Pernille Skipper kalder billederne for »nok det mest grænseoverskridende, jeg har set herhjemme«, mens De Radikales formand Sofie Carsten Nielsen kalder det for »afstumpet og afskyeligt«.
Justitsminister Nick Hækkerup har varslet, at politiet vil gå benhårdt efter at drage de personer, der har overtrådt loven, til ansvar.
»Fuld opbakning til politiet,« siger han i en kommentar.
Bag demonstrationen, der foregik lørdag aften, står gruppen ”Men in Black”, som inden demonstrationen havde indskærpet, at det var vigtigt, at den foregik fredeligt. Selve optoget gennem København forløb da også uden problemer, men da demonstrationen blev afsluttet ved Forum på Frederiksberg, og politiet forsøgte at få demonstranterne til at forlade stedet, modsatte nogle sig ved bl.a. at kaste genstande mod politiet.
»Der er ballademagere og voldsparate personer, der søger konfrontation med politiet i området omkring Rosenørns Allè og HC Ørstedsvej, hvorfor vi opfordrer til at holde sig fra området og i øvrigt efterkomme politiets anvisninger«, skrev politiet lørdag aften i et tweet.
Gruppen har også tidligere i januar samt i december 2020 demonstreret mod regeringens håndtering af coronakrisen og myndighedernes restriktioner. Også her blev et antal personer anholdt for bl.a. at affyre ulovligt fyrværkeri og for at udøve hærværk.
Persongalleriet i gruppen er tilsyneladende noget broget og spænder fra regeringskritikere over "frihedskæmpere" til folk, der bekender sig til diverse konspirationsteorier.