Københavns Politi har anholdt og sigtet en person for forsøg på terror
PET og Københavns Politi holder pressemøde om en aktion, hvor politiet har forhindret en mulig terroraktion.
Torsdag har PET og Københavns Politi gennemført en koordineret politiaktion i København. Baggrund for aktionen er en mistanke om forberedelse af terrorangreb med et militant islamistisk motiv.
Her har man anholdt og sigtet en person for forberedelse af terror. Det fortalte chefpolitiinspektør Jørgen Bergen Skov fra Københavns Politi ved pressemødet.
Den anholdte har ifølge PET handlet alene og har haft et militant islamistisk motiv.
»Han er mistænkt for forsøg på at skaffe skydevåben og ammunition for at gennemføre en terroraktion et eller andet sted. Jeg kan ikke komme ind på hvor,« siger Jørgen Bergen Skov.
Pressemødet, eller door-steppet som PET og Københavns Politi kaldte det, var en øvelse i at "svare nej" på journalisternes spørgsmål.
I det hele taget var både PET's operative chef Flemming Drejer og Københavns Politis Jørgen Bergen meget sparsomme med oplysninger om den anholdte, aktionen, hvad der var målet og hvor længe politiet havde efterforsket den anholdte.
Men chefpolitiinspektør Jørgen Bergen Skov understregede dog følgende:
»I må ikke være i tvivl om, at PET's indsats har gjort, at vi har afværget et terrorangreb.«
Og så afviste PET, at den anholdte og aktionen torsdag havde relation til den store terroraktion den 11. december, hvor mere end 20 mænd og kvinder blev anholdt flere steder i landet i to terrorsager med forskellige sigtelser.
Den anholdte vil blive fremstillet ved et grundlovsforhør fredag.