Mærsk-oprettet "luftbro" i kraft: Kæmpe fragtfly har afleveret tonsvis af værnemidler i København

Onsdag morgen landede et fragtfly med blandt andet en halv million ansigtsmasker i København. Det er blot det første af mange.

Artiklens øverste billede
Her ses Antonov-flyet, da det var blevet lastet i Kina. Foto: Robert Uggla/Twitter

Onsdag morgen er et fragtfly af typen Antonov An-124 fyldt med værnemidler landet i København.

De blandt andet 500.000 masker og 170.000 beskyttelsesdragter, som ifølge TV 2 er med i lasten, skal bruges i kampen mod coronavirus i det danske sundhedsvæsen, hvor der hidtil har været berettet om adskillige tilfælde af mangel på værnemidler.

Indkøbet af værnemidler er koordineret med regionerne, men faciliteret af Mærsk, som også står for leveringen.

Robert Mærsk Uggla, barnebarn af Mærsk McKinney-Møller og bl.a. direktør for A. P. Møller Holding, skrev tirsdag aften en besked ud på Twitter om, at flyet nu var lastet og på vej mod Danmark:

»Jeg er glad for at kunne fortælle, at det første fly af "Mærsk Broen" er på vej til Danmark. "Mærsk Broen" er en luftbro og forsyningskæde-operation, som skal indkøbe og transportere personligt beskyttelsesudstyr, inklusive millioner af masker, til danske sundhedsarbejdere.«

Hov, det her indhold benytter cookies

På denne plads ville vi rigtig gerne have vist dig indholdet, men det kan vi desværre ikke, da du har fravalgt cookies. Vil du se indholdet skal du acceptere Marketing og Statistik, det gør du her: opdater dit samtykke.

Onsdagens sendning er blot den første af mange kommende. I alt er der planlagt over 20 flyvninger med værnemidler til det danske sundhedsvæsen.

Sundhedsminister Magnus Heunicke var til stede i lufthavnen for at tage imod det første fyldte fragtfly.

»Dette lukker et hul. Det er jo eksempelvis masker, vi har manglet i vores sundhedsvæsen, og som skal beskytte vores medarbejdere. Det er desuden dejligt, at vi nu får etableret denne luftbro,« udtalte Heunicke i lufthavnen til TV 2.

Da Region Hovedstaden første gang fortalte om luftbroen i en pressemeddelelse i den forgangne uge, blev det oplyst, at luftbroen også vil blive brugt til at skaffe respiratorer til Danmark.

I slutningen af marts vedkendte Sundhedsstyrelsens direktør Søren Brostrøm sig, at de danske myndigheder tidligere i epidemiens udbrud burde have sikret et større lager af værnemidler såsom masker, som der i de seneste uger har været voldsom efterspørgsel af.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.