Politiet: 20 personer anholdt i islamistisk terrorsag i Danmark
Cirka 20 personer er anholdt, heraf flere for at planlægge terror.
I en koordineret aktion har politiet og Politiets Efterretningstjeneste i dag ransaget 20 adresser og anholdt cirka 20 personer. Flere af dem er anholdt for at fremskaffe sprængstoffer og forsøg på at skaffe skydevåben.
Nogle af disse personer bliver sigtet efter terrorparagraffen, paragraf 114, stk. 1. Det vil sige, at der er tale om en konkret mistanke om, at disse personer havde til hensigt at slå nogen ihjel.
»Vi har fået fat i alle dem, vi ledte efter. Der er altså ikke nogen på fri fod,« sagde chefpolitiinspektør Jørgen Bergen Skov, Københavns Politi på et pressemøde ved Politigården i København.
Flere af de anholdte personer vil blive fremstillet i lukket grundlovsforhør i morgen. I et lukket grundlovsforhør får offentligheden kun lov at høre sigtelsen blive læst op, hvorefter dørene bliver lukket.
Ifølge operativ chef i Politiets Efterretningstjeneste Flemming Drejer har gerningspersonerne haft et "militant, islamistisk motiv" til den planlagte terrorhandling.
PET-chefen understregede i den forbindelse, at terrortruslen fortsat er alvorlig i Danmark, men tilføjede så:
»Vi skal ikke lade os kue af terror, men vi skal være ekstra opmærksomme. Vi skal leve vores liv normalt.«
Udover Københavns Politi har Københavns Vestegns Politi, Midt-og Vestsjællands Politi, Midt-og Vestjyllands Politi, Nordjyllands Politi, Østjyllands samt Fyns Politi ifølge Jyllands-Postens oplysninger deltaget i den store politiaktion.
Hverken PET eller Københavns Politi ville på pressemødet svare på spørgsmål. Begrundelsen var bl.a., at politiet ønsker, at sagerne skal foregå for lukkede døre.