Fortsæt til indhold
Indland

Aalborg lider under flere arbejdsløse akademikere

Den forhøjede ledighed skyldes ifølge borgmesteren, at der i perioden 2009-14 blevet optaget ekstra mange studerende

Mens flere tusinde unge i disse dage indtager Aalborg i forbindelse med studiestart, oplever kommunen bagsiden af medaljen som populær studieby.

En stigende ledighed blandt nyuddannede har lagt et dræn ind i kommunekassen, og det bekymrer i høj grad borgmester Thomas Kastrup-Larsen (S):

»Hvis vi ikke får løst problemet med de mange dimittender, som står uden job, risikerer det at gå hårdt ud over de andre velfærdsområder – ældre, børn osv.,« siger borgmesteren og henviser til, at det lokale jobcenter i de seneste 10 uger har fået 1.218 ledige nyuddannede fra Aalborg Universitet og det nordjyske University College – mere end en fordobling i forhold til tidligere.

Ifølge borgmesteren skyldes den forhøjede ledighed, at der i perioden 2009-14 blevet taget ekstra mange studerende ind, og de står nu med et eksamensbevis, men uden job.

Situationen er så kritisk, at kommunen går i gang med at udarbejde en konkret handlingsplan for at imødegå de stigende udgifter og vil måned for måned følge situationen og inddrage ekstern rådgivning.

»Samtidig er vi i dialog med uddannelsesinstitutionerne om at dimensionere anderledes, for vi kan se, at det især er dimittender inden for humaniora og samfundsvidenskab fra universitet og kortere businessuddannelser fra University College, som har svært ved at få arbejde,« siger borgmesteren og peger på, at kommunen ved siden af den høje ledighed også er udfordret af stigende udgifter til førtidspension.

En ekstra bekymring i Aalborg er det, at de nyuddannede er ledige længe – 15 pct. af dimittenderne har været ledige i mere end et år.