Minister vil sikre cirkuselefanters velfærd

Cirkus Arenas tre pensionerede cirkuselefanter skal have bedre velfærd, mens de venter på, at et forbud mod dem bliver vedtaget, mener Mogens Jensen, minister for fødevarer, fiskeri og ligestilling.

Artiklens øverste billede
Minister Mogens Jensen (S) vil sikre, at Cirkus Arenas tre karantæneramte cirkuselefanter får bedre forhold, mens de venter på at forbud mod cirkuselefanter bliver vedtaget. Arkivfoto: Michael Hansen/Ritzau

Der skal gøres noget for at sikre, at Cirkus Arenas opstaldede cirkuselefanter har ordentlige forhold.

Det meddeler minister for fødevarer, fiskeri og ligestilling Mogens Jensen onsdag i et skriftligt svar på et såkaldt paragraf 20-spørgsmål, der omhandler Cirkus Arenas tre elefanter, der har været i karantæne i otte måneder.

Cirkuselefanterne er i karantæne, fordi et flertal i Folketinget sidste år besluttede at forbyde de eksotiske dyr i cirkusmanegen. Aftalen er dog endnu ikke mundet ud i en vedtaget lov, hvorfor de store dyr fortsat er i klemme.

I slutningen af juli skrev TV 2 Øst, at cirkuselefanterne, ifølge elefanternes dyrlæge, ikke trives i deres stald ved Slagelse.

Jeg undersøger aktuelt mulighederne for, hvad der kan gøres her og nu, for at sikre elefanternes velfærd, indtil et forbud er vedtaget.

Mogens Jensen, minister for fødevarer, fiskeri og ligestilling og minister for nordisk samarbejde

»Jeg ser nogle elefanter, som er meget urolige og pirrelige,« sagde Henrik Hagbard, dyrlæge ved Gørlev Dyreklinik, til mediet.

Det fremgår af det skriftlige svar, at Mogens Jensen (S) mener, at det er cirkuselefanternes ejer, Cirkus Arena, der selv har valgt at placere elefanterne i stalden, hvor de, ifølge dyrlægen, får det værre dag for dag.

»At elefanterne i dag står opstaldet, er en beslutning, elefanternes ejere har truffet, og frit har kunnet træffe. Det skal i den forbindelse understreges, at der gælder klare regler for, hvordan elefanter skal behandles både på turné, og når de er opstaldet. De skal f.eks. motioneres dagligt,« skriver Mogens Jensen (S), der nu arbejder på at skabe bedre forhold for de pensionerede cirkuselefanter.

»Jeg undersøger aktuelt mulighederne for, hvad der kan gøres her og nu for at sikre elefanternes velfærd indtil et forbud er vedtaget.«

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.