Fortsæt til indhold
Indland

Ikke flere arbejdsnedlæggelser i togene: Stridsparter vil holde konflikten fra skinnerne

Stridigheder kommer ikke til at forstyrre turen hjem til jul, lyder det fra DSB og Dansk Jernbaneforbund.

Forgæves ventetid på lokomotivføreren og aflyste tog har af flere omgange forvist passagerer til kolde perroner og lange rejseture. Det kommer ikke til at ske op til jul.

Sådan lyder det fra DSB og Dansk Jernbaneforbund efter, at lokomotivfører for fjerde gang i november nedlage arbejdet.

Det er en strid omkring arbejdstid, som har holdt lokomotivførerne hjemme i protest og togene i stilstand.

Men fra nu af er stridsøksen forbeholdt mødelokalet og ikke togtrafikken.

»Vi er der, hvor parterne kan give hinanden hånd på, at arbejdet forbliver normaliseret, så længe vi forhandler,« udtalte DSB’s underdirektør Poul Genzøe-Enemark til TV2 efter et møde med Dansk Jernbaneforbund i Arbejdsretten.

Den samme melding kom fra Henrik Horup, formand i Dansk Jernbaneforbund. Han udtalte, at han vil gøre alt for at undgå flere konflikter den næste periode.

Ifølge begge parter kan man derfor trygt tage toget op til jul, eftersom de er enige om at undgå, at yderligere kurrer på tråden bliver taget med ud på skinnerne og lammer togtrafikken.

Torsdag afgjorde Arbejdssretten, at tre arbejdsnedlæggelser var overenskomststridige. Derfor skal lokomotiv- eller togførerne, som nedlagde arbejdet betale en mindre bøde.

Konflikten har ulmet i næsten et år efter, at DSB i 2017 valgte at melde sig ind i Dansk Industri. Dermed blev de tidligere offentlige overenskomster og lokale aftaler opsagt.

Siden da har der været uenigheder omkring private overenskomster og herunder en ny arbejdtidsaftale. En af stridspunkterne er, at lokomotivfører kan være vagtsat op til 11 timer og 30 minutter og senest få deres reelle arbejdstid at vide fem dage før. Tidligere fik de besked et år i forvejen.

Forhandlingerne fortsætter i næste uge.