Mand frifundet for falsk anmeldelse efter klage over politiet

Forsvarsadvokat er rystet over, at anklagemyndigheden rejste sag om falsk anmeldelse mod hans klient.

En borger har tirsdag fået rettens ord for, at han ikke løj, da han klagede over politiet, i forbindelse med at han blev anholdt med en kniv.

Manden havde klaget til Den Uafhængige Politiklagemyndighed (DUP). Han skrev, at han var blevet skubbet i ryggen. Desuden forsøgte en betjent at feje benene væk under ham.

Efter en undersøgelse kom DUP frem til, at betjentene ikke handlede kritisabelt. I stedet blev manden sigtet og senere tiltalt for falsk anmeldelse. Det er han dog tirsdag blevet frifundet for ved Retten i Nykøbing Falster.

Det oplyser hans forsvarer, advokat André Rouvillain.

- Nogle sager kommer bare lidt længere ind under huden på en, og jeg må sige, at det gjorde den her. Jeg er meget glad for, at han er blevet frifundet, siger advokaten.

Retten i Nykøbing Falster lagde i sin bedømmelse vægt på, at manden blot i sin klage havde beskrevet, hvordan han havde oplevet episoden, og det er der ikke noget strafbart i.

Inden sagen blev behandlet tirsdag, har André Rouvillain ytret sin utilfredshed med, at sagen blev rejst. Han frygtede, at den ville afholde borgere fra i fremtiden at klage over politiet.

Det synspunkt står han fortsat ved, på trods af at hans klient er blevet frifundet.

- Jeg tænker, at skaden allerede er sket. Alene det, at man fra anklagemyndighedens side er så stivnakket, at man fastholder, at man skal rejse sådan en sag, gør, at det kan være svært at have tillid til systemet.

Anklagemyndigheden har nu 14 dage til at vurdere, om man vil gå videre med sagen.

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.