Ny bilteknologi kører uden om Danmark
Derfor bør registreringsafgifterne lægges om, lyder det fra Bilbranchen.
Danmark får slet ikke udnyttet de miljømæssige og sikkerhedsmæssige teknologier, der allerede findes på bilmarkedet.
Derfor bør politikerne så hurtigt som muligt gennemføre den omlægning af registreringsafgifterne, som også indgår i det såkaldte regeringsgrundlag.
Opfordringen kommer fra Thomas Møller Sørensen, der er branchedirektør for Bilbranchen under Dansk Industri.
Samme udmelding er i øvrigt kommet fra Jens Brendstrup, der er administrerende direktør i AutoBranchen Danmark.
Se på hvad bilen kan
"I stedet for at have en værdibaseret afgift, der er bestemt af, hvad det har kostet at fremstille bilen, bør politikerne hurtigst muligt komme med en omlægning, der fastlægger afgifterne efter, hvad bilen kan. Det vil sige, hvor miljømæssig og hvor sikker den er," siger Thomas Møller Sørensen.
Han godtager ikke forklaringen om, at omstillingen allerede er i gang med de populære mikro- og minibiler, der kører langt på literen. De udgør cirka 60 pct. af nybilsalget i Danmark.
Flere familier med flere biler
Thomas Møller Sørensen henviser til, at den danske bilpark i årene 2009-2013 er vokset med gennemsnitligt 40.000 biler om året, så det samlede antal bil i Danmark hastigt er på vej mod 2,3 mio.
Alligevel er der ikke blevet flere familier med bil. Til gengæld har flere af de familier, der i forvejen havde en bil, anskaffet sig bil nummer to og måske også nummer tre.
I 2013 har 59 pct. af de danske familier bil, mens 15 pct. havde to eller flere biler. Det viser tal fra Danmarks Statistik.
Små biler slipper billigt
"Det er især lavere priser på de helt små biler, der har givet flere familier mulighed for at købe bil nummer to eller tre," siger Thomas Møller Sørensen.
Han henviser til, at mikrobilerne afgiftsmæssigt er favoriseret, fordi de lave priser betyder, at bilerne slipper med den lave afgift på 105 pct. af den afgiftspligtige værdi på op til 80.500 kr. Derover er afgiften på 180 pct.
Det betyder, at det stadig er begrænset, hvad der bliver solgt af de lidt større familiebiler.
Mindre sikkerhed i små biler
"Det ser ud til, at bilejerne har valgt at købe en lille ekstra bil til familien i stedet for at udskifte den gamle familiebil. Det er en tendens, der er mest udbredt blandt de private bilkøbere.
Men de lidt større biler er ofte mindst lige så miljøvenlige som de mindste biler, og samtidig er der langt større sikkerhed i en større bil. Men når bilkøberne vælger de mindste biler, må se som regel undvære de nyeste sikkerhedsteknologier. Samtidig betyder de høje afgifter, at vi ikke får udnyttet fordelene ved bl.a. hybridbiler," siger Thomas Møller Sørensen.
"Bilparken vokser, men familierne holder fast i de gamle familiebiler. Derfor er der behov for en afgiftsomlægning, som tager udgangspunkt i bilernes CO2-udslip," tilføjer Thomas Møller Sørensen.
Han henviser til, at det først og fremmest af minibilerne, som bidrager til stigningen i den samlede bilpark. I dag kører der cirka 268.000 flere minibiler rundt på vejene end i 2009. Til gengæld er antallet af mellemklassebiler svundet ind med cirka 100.000 biler.
Lettere administration
Samtidig peger han også på, at en omlægning af registreringsafgiften vil være lettere at håndtere for bilforhandlerne.
"De nuværende afgifter giver en masse administrativt bøvl, fordi vore medlemmer kan komme i tvivl om, hvilket beløb der skal betales afgift af. Hvis man indfører en afgift på baggrund af CO2-udslippet, vil det være meget lettere at håndtere," siger Thomas Møller Sørensen.
Regeringen arbejder på sagen
Epn.dk spurgte i midten af marts Skatteministeriet, om der var en ændring på vej. I svaret hed det:
"Det er regeringens ambition at gennemføre en provenuneutral omlægning af afgifterne på personbiler. Det er ønsket, at det skal blive mere attraktivt for danskerne at vælge en miljøvenlig og energirigtig bil og dermed bidrage til at understøtte en mere energieffektiv transportsektor og reducere udledningen af drivhusgasser.
Regeringen overvejer fortsat forskellige modeller for en afgiftsomlægning og virkningerne på klima og miljø, bilejernes økonomi osv."
Det samme svar havde epn.dk fået i januar.